
Społeczność energetyczna w Kaliszu coraz bliżej. Jest list intencyjny i konkretne plany
Dziś w Villi Calisia odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Wsparcie rozwoju społeczności energetycznych na terenie Miasta Kalisza”, zwieńczona podpisaniem listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz budowy lokalnej społeczności energetycznej. W inicjatywę zaangażowały się samorządy oraz miejskie spółki.
Partnerstwo dla energii odnawialnej
Dokument podpisali przedstawiciele:
- Miasta Kalisza,
- Gminy Gołuchów,
- Kaliskich Linii Autobusowych,
- Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,
- Aquaparku Kalisz.
W liście intencyjnym zapisano wolę współpracy na rzecz rozwoju społeczności energetycznej i integracji lokalnych zasobów opartych na odnawialnych źródłach energii. Podkreślono również znaczenie budowania bezpieczeństwa energetycznego oraz troskę o środowisko naturalne.
„Działając w poczuciu odpowiedzialności za zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i budowanie lokalnej energetyki oraz w trosce o ochronę środowiska naturalnego, sygnatariusze zgodnie oświadczają, że zamierzają podjąć współpracę na rzecz utworzenia społeczności energetycznej. W proces ten zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstwa, zapewniając optymalne warunki organizacyjne, prawne i finansowe.
Współpraca ma na celu integrację lokalnych zasobów energetycznych, opartych na odnawialnych źródłach energii, oraz budowanie stabilnych, samowystarczalnych społeczności energetycznych, przy wykorzystaniu potencjału energetyki krajowej.
Szczegółowe działania sygnatariuszy zostaną określone w odrębnych dokumentach. Niniejszy list sporządzono w pięciu jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdego z sygnatariuszy.” – czytamy w liście.
Prezydent Kinastowski: „Zwiększamy niezależność energetyczną Kalisza”
– „Tworzymy w Kaliszu społeczność energetyczną. Przystępują do niej Gmina Gołuchów oraz miejskie spółki: Kaliskie Linie Autobusowe, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Aquapark Kalisz. Tworząc w najbliższym czasie klaster, będziemy w stanie wspólnie produkować odnawialną energię i rozliczać ją później na korzystnych warunkach. Głównym celem jest zwiększenie niezależności energetycznej Kalisza i wzbogacenie miksu energetycznego. Z firmą doradczą analizujemy możliwości lokalizacji – na terenie Kalisza lub gminy Gołuchów – farmy fotowoltaicznej i biogazowni, które umożliwią realizację tych założeń” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.
Fot.: Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza oraz zbiory własne





