Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Spór o ulice Moniuszki

Mieszkańcy ulicy Moniuszki, na której rozpoczęła się budowa drogi, będącej rozbudową Szlaku Bursztynowego pojawili się na konferencji prasowej Krystiana Kinastowskiego dotyczącej geotermii w Kaliszu.

Plany remontu ulicy Moniuszki znane są od lat. Zdawali sobie z tego sprawa także jej mieszkańcy. Zwracają oni jednak uwagę, że początkowo skala inwestycji miała być dużo mniejsza. Pas jezdni miał wynosić 7 metrów a mieszkańcy mieli oddać 16 metrów swoich działek, na co wyrazili zgodę i przygotowali się na taka okoliczność nasadzając na swoich posesjach zieleń, mającą ich odgrodzić od drogi. Obecnie jednak szerokość zajmowanego na rzecz drogi terenu ma wynosić ponad 23 metry, co budzi ich sprzeciw.

Miasto odpowiadając na zarzuty argumentuje, że zwiększenie inwestycji wynika z konieczności zbudowania pasa dojazdowego do posesji, który udrożni ruch na tej ulicy. Dodatkowo zwraca uwagę, że zbyt wąska droga nie rozwiąże problemu komunikacyjnego i jako przykład wskazują inne ulice, których skala przebudowy była niewystarczająca np. ulicy Podmiejskiej.

Spór o inwestycje w ostatnich dniach nabrał także nowego elementu – ekologicznego. Mieszkańcy protestowali przeciwko wycince dwóch starych dębów o szerokości 26 i 29 m oraz o obwodzie pnia 360 i 390 cm, na których rzekomo znajdować miała się siedlisko chronionego prawem gatunku chrząszcza. Opinia biegłego sądowego z zakresu ochrony przyrody mgr inż. Rafała Miklasa stwierdza jednak, że osiadłe w pniu i na koronie drzewa larwy nie są pod ochroną. Jedno z drzew zostało wycięte 6 marca, wycinka drugiego została na razie wstrzymana.

Prezydent Krystian Kinastowski w trakcie konferencji rozmawiał z mieszkańcami ulicy Moniuszki a następnie udał się na teren budowy, rozmawiając z kolejnymi jej mieszkańcami. Do dyskusji z prezydentem Krystianem Kinastowskim włączył się także Mikołaj Marucha ze Stowarzyszenia Aktywni, który deklaruje swój start w wyborach prezydenckich. Do porozumienia stron jednak nie doszło. Trudno bowiem spodziewać się zmian w inwestycji, która jest już na tak zaawansowanym etapie realizacji.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
AKI

Budować drogę i nie patrzyć na kilku krzykaczy.

Krystyna

Ciekawa jestem, czy Pan tak ochoczo by akceptował wszystkie zmiany, gdyby np. Pan tam mieszkał. Nieraz lepiej się nie odzywać.

Najnowsze