Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Spotkajmy się w teatrze! – 62 edycja KST

Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej wraca do kaliskiego Teatru już w maju! 62. edycja zaplanowana jest od 7 do 14 maja 2022, a jedno wydarzenie specjalne – prolog KST – już 23 kwietnia. W konkursie udział weźmie 103 aktorek i aktorów w aż 14 spektaklach z całej Polski. Jakie tytuły zobaczymy na Festiwalu?

„Nadchodząca edycja, podobnie jak dwie poprzednie, stanowi dla nas spore wyzwanie. Dwa ostatnie festiwale odbywały się w cieniu pandemii, w tym roku znaleźliśmy się w zupełnie innym, pod pewnymi względami trudniejszym położeniu. Sztuka w dobie istniejącego konfliktu musi wykazać się szczególną wrażliwością na drugiego człowieka” – mówi dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz.

Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce. Jest to jedyny konkurs sztuki aktorskiej w kraju. Złożone ze znawców teatru jury wyłania najlepsze kreacje aktorskie ostatniego roku.

Na festiwalu możemy spodziewać się występów nie tylko młodych zdolnych, ale także wielkich gwiazd sceny. Grand Prix zeszłorocznej edycji otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu „Sonata jesienna” Ingmara Bergmana z Teatru Narodowego w Warszawie.

„Jest to festiwal, który przyniesie sporo mądrej i dobrej refleksji. Te spektakle mówią o naszym charakterze, albo dotykają w sposób niezwykły sztuki teatru, rzadko można usłyszeć taką opowieść” – dodaje Bartosz Zaczykiewicz. 

Czteroosobowe jury jak co roku przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy wieczorem w sobotę 14 maja na gali zakończenia festiwalu.




Konkursowy prolog Festiwalu odbędzie się w Krakowie dwa tygodnie przed pozostałą częścią KST. Zobaczymy głośne „Dziady” Mickiewicza z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na przedstawienie w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie można dojechać festiwalowym autokarem. „Tego spektaklu praktycznie nie da się zagrać na innej scenie, zachwycające neobarokowe wnętrze krakowskiego Teatru Słowackiego jest jego nieodłączną częścią” – mówi dyrektor Festiwalu, Bartosz Zaczykiewicz. W „Dziadach” zagrają m.in. Jan Peszek, Lidia Bogaczówna, Marcin Kalisz oraz zjawiskowa Dominika Bednarczyk w roli Konrada.




Stacjonarną część KST otworzy „Awantura w Chioggi” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sobotę 7 maja. W zrealizowanej z rozmachem komedii autorstwa Carlo Goldoniego zobaczymy m. in. Grzegorza Gzyla i Agatę Bykowską. 






W piątek zespół Teatru Współczesnego w Warszawie przedstawi „Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata (autorzy sukcesu zeszłorocznego „Wstydu”, NajBogusławskiego spektaklu 61. KST). Wystąpią m.in. Iza Kuna, Krzysztof Dracz, Andrzej Zieliński oraz kaliszanka Barbara Wypych.




Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar – krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w bufecie teatralnym, gdzie codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem “Nocna muzyka”.

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosi na instalację artystyczną „Have a nice cry!”; Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień organizuje natomiast wystawę fotografii Magdaleny Franczuk „Salamandra”, zaś kino CKiS zaprezentuje spektakl dla dzieci „Motyl” w reżyserii Michała Grzybowskiego.

Szczegółowy repertuar Festiwalu dostępny jest na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl. Bilety na spektakle będą do kupienia od wtorku 29 marca godz. 10.00 w kasie Teatru i online, z wyjątkiem „Dziadów” – bilet w cenie 180 zł będzie można kupić wyłącznie w kasie i tylko do 12 kwietnia do godz. 12:00, w cenę biletu wliczony jest transport do Krakowa.

Wszystkie informacje znajdują się również na stronie kaliskie.org.

Źródło: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze