Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour
K. Rospondek ze skrzynką

Spotkanie dla miłośników kultury tradycyjnej w kaliskim CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na kolejne „Spotkanie z kulturą tradycyjną” w ramach cyklu popularyzującego regionalne niematerialne dziedzictwo kulturowe. O tradycjach malowanych skrzyń wiejskich w regionie Kaliskie opowie Krzysztof Rospondek. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 lutego br. o godz. 17:00 w CKiS przy ul. Łaziennej 6 w sali studio, a udział jest bezpłatny.

Spotkanie odbędzie się pod nazwą Skrzynia ludowa – mebel, skarbczyk, wyjątkowy obiekt ludowego rzemiosła, a jego gościem będzie twórca tych wyjątkowych mebli Krzysztof Rospondek. Jest on ponadto stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury, a także skrzypkiem wiejskim, założycielem i kierownikiem Kapeli i Zespołu z Kociny, budowniczym ludowych instrumentów: bębnów i basów kaliskich, animatorem kultury, współtwórcą oraz organizatorem działań promujących i integrujących kulturę tradycyjną Wielkopolski i Ziemi Kaliskiej.

Jak informuje Przemysław Nowak z CKiS malowane skrzynie są ikoną wiejskiej sielskości, przywołują swym obrazem poczucie bezpiecznego domowego ciepła i jak mało co kojarzą się z wiejskim domem. W trakcie spotkanie K. Rospondek odpowie na pytanie czym były te niezwykłe meble, co skrywały, kto je budował i jak były zdobione?

Skrzynie, którymi się zajmuję, są jasnym dowodem na wysoko rozwinięte rzemiosło wiejskie oraz na zaawansowane poczucie estetyki w dawnych społecznościach wiejskich. I stanowią unikalny wkład społeczności wiejskich w kulturę polską – podkreśla Krzysztof Rospondek, muzyk i twórca instrumentów, stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2023).

Więcej:  https://kulturaupodstaw.pl/co-w-skrzyni-sie-kryje/

Tekst i Fot. CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze