baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Spotkanie z autorką biografii Jerzego Grzegorzewskiego

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza na spotkanie z Marylą Zielińską, autorką biografii Jerzego Grzegorzewskiego, jednego z najważniejszych twórców polskiego teatru.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 13 maja o godzinie 17:00 w Malarni kaliskiego Teatru.

„To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego” to dwutomowa opowieść o życiu wybitnego reżysera, scenografa, malarza i dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie w latach 1997-2004.

Maryla Zielińska, teatrolog, dziennikarka i redaktorka, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracowała w teatrach: Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Współczesnym we Wrocławiu. Współtworzyła krakowski dwumiesięcznik „Didaskalia”, pracowała jako dziennikarz i redaktor w „Gazecie Wyborczej” i miesięczniku „Teatr”. W latach 2001-2010 była członkiem komisji artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a w 2017 jego jurorką. Była redaktor naczelną Kolekcji Teatralnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Prowadziła konwersatorium o teatrze współczesnym w Polsce i na świecie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz warsztat pisania o teatrze w Akademii Teatralnej. Była redaktorką Nowej Siły Krytycznej – portalu młodych recenzentów współpracujących z e-teatrem. Jest laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych 2023 za biografię Grzegorzewskiego. W swojej książce mistrzowsko oddaje złożoność osobowości Grzegorzewskiego i jego twórczości. Autorka opiera się na bogatym materiale źródłowym, wykorzystując m.in. wypowiedzi przyjaciół i współpracowników reżysera z Polski i zagranicy.

Spotkanie poprowadzi Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Jest to impreza towarzysząca 64. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze