Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Środa popielcowa i wytyczne przygotowane przez duszpasterzy

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna czas Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, bowiem po raz pierwszy odbywające się w czasie pandemii. Jakie wytyczne sanitarne przygotował Kościół z tej okazji? Czy odbędzie się droga krzyżowa ulicami Kalisza, która tradycyjnie odbywała się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu? Co innego przygotowali dla diecezjan duszpasterze?

Popielec w reżimie sanitarnym

 

Środa Popielcowa, zwana również Popielcem, rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Zwykle wierni, którzy zdecydowali się wówczas udać do świątyni, brali udział w obrzędzie posypania głów popiołem. Ze względu na czas pandemii specjalne zalecenia w tej sprawie wydała Kongregacja ds.Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W komunikacie czytamy m.in. „(…) Po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’ albo 'Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz’. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów”. Zastosowanie tych dodatkowych środków bezpieczeństwa ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zasadami kodeksu prawa kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Post ścisły jest obowiązkowy dla wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia, a wstrzemięźliwością od mięsa objęci są wierni powyżej 14 lat.

Kaliska droga krzyżowa odwołana

W tym roku nie odbędzie się droga krzyżowa ulicami Kalisza, która odbywała się tradycyjnie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Powodem jest pandemia COVID-19 oraz zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa. W ubiegłych latach w wydarzeniu uczestniczyły tłumy mieszkańców miasta, podążających za trzymetrowym krzyżem. Nieśli go przedstawiciele poszczególnych parafii czy grup społecznych. Ostatnia, 31. Droga krzyżowa odbyła się 1 marca 2020 r., w przededniu potwierdzenia pierwszego w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem.

Dzień modlitwy i pokuty

W najbliższy piątek, 19 lutego, zaplanowano inne wydarzenie. Będzie to dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, zorganizowany z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, w odpowiedzi na apel Papieża Franciszka. W tym dniu o godz. 19:30 w kaliskiej katedrze, Biskup Kaliski Damian Bryl odprawi mszę świętą przebłagalną i wynagradzającą za grzechy dokonane wobec małoletnich, a także za rany zadane wspólnocie Kościoła. Jak głosi komunikat kurii diecezjalnej, pragniemy ogarnąć modlitwą wszystkich pokrzywdzonych i w ten sposób okazać naszą jedność z nimi.

Obok osobistego udziału w nabożeństwie, będzie możliwość połączenia się modlitewnego za pomocą mediów diecezjalnych, bowiem msza święta będzie transmitowana poprzez telewizję internetową Dom Józefa oraz Radio Rodzina.

Warto podkreślić ważność tej inicjatywy w diecezji kaliskiej, która w sposób szczególny ucierpiała po skandalu seksualnym, jaki wyszedł na jaw po emisji filmu „Zabawa w chowanego” Braci Sekielskich w maju 2020 r. Na skutek ustalonych informacji rozpoczęło się postępowanie wobec biskupa Edwarda Janiaka, poprzedniego ordynariusza kaliskiego, który został odwołany ze swojej funkcji. Biskup Damian Bryl brał udział m.in. w wizytacji kanonicznej w kaliskim seminarium, a pod koniec stycznia 2021 r. został następcą Janiaka. O tym, jak trudne czeka go zadanie, pisaliśmy już na naszym portalu zaraz po tej nominacji.

Więcej o bp. Damianie Brylu: https://latarnikkaliski.pl/diecezja-kaliska-czyli-nowe-wyzwanie-bp-bryla

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze