baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

„Stare rzeczy, nowe cuda” hasłem tegorocznego Święta Ulicy Niecałej

Przed nami kolejne Święto Ulicy Niecałej – to już XI edycja, która odbędzie się 2 września 2023 r., w godz. od 11.00 do 18.00. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi: „Stare rzeczy, nowe cuda – spotkanie tradycji i nowoczesności” – te słowa najlepiej oddają klimat czasów współczesnych, wszak każda edycja Święta ul. Niecałej na swój sposób nawiązywała do otaczającej nas rzeczywistości.

Plakat oraz hasło i myśl przewodnia wydarzenia zasugerowała organizatorom właśnie sztuczna inteligencja, a wspierający w działaniach pan Paweł szykuje dla uczestników imprezy cyfrową niespodziankę. Organizatorzy pragną zapoczątkować cykl spotkań edukacyjnych. Jeśli pomysł się spodoba, zamierzają kontynuować go w ramach spotkań „Kulturalne środy” z „cyfrowymi zakątkami”.
Wolontariusze biegli w obsłudze smartfonów, wszelkich nowinek technologicznych oraz pomocnych aplikacji, w tym takich, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie – chętnie podzielą się swą wiedzą z osobami, które w tej kwestii stawiają pierwsze kroki. Zademonstrują, nauczą i pomogą zainstalować, a przede wszystkim odczarują te zagadnienia, które wielu nadal wydają się być czarną magią! Takie elementy wsparcia znajdziemy także na stoisku Biblioteki Miejskiej, gdzie na stanowisku Społecznego Archiwum Kaliszan oraz międzypokoleniowych rozmów, bibliotekarze wraz z młodymi wolontariuszami pokażą chętnym jak korzystać z ciekawych aplikacji i funkcji smartfonów.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu – jak co roku – włącza się w obchody Święta Ulicy Niecałej, zapraszając w tym roku na wystawę „Niektórzy lubią poezję” – Wisława Szymborska na fotografiach Joanny Helander. Tego dnia, przed budynkiem, będzie można zapisać się bezpłatnie do biblioteki, znaleźć coś ciekawego do czytania wśród książek uwolnionych w akcji bookcrossingu oraz zasiąść do gier planszowych.

Podczas wydarzenia w Kaliszu będziemy gościć Elwirę i Judytę Fibiger, potomkinie znakomitego rodu budowniczych słynnych fortepianów i pianin z Kalisza. Będzie to cudowna okazja, aby porozmawiać o dwóch wspomnieniowych książkach pani Elwiry, m. in. o „Fortepian moja miłość”, a także obejrzeć dokumentalny film pani Judyty zatytułowany tak jak pierwsza książka jej mamy – „Dusza zaklęta w fortepianie”. Seanse odbędą się w nowej sali multimedialnej (na pierwszym piętrze) w KOMODA CLUB dwukrotnie – o godzinie 12:00 w południe oraz na zakończenie wydarzenia, około godziny 17:00.
Tradycyjnie na terenie parkingu Parafii Prawosławnej zostanie rozegrany turniej szachowy – organizowany przez pana Macieja Sroczyńskiego, a dodatkowo tym dniu Proboszcz zaprasza do świątyni.
Kolejny raz spotkamy się ze Stowarzyszeniem UTW Calisia – zostaną pokazane prace sekcji Malarskiej oraz sekcji Rękodzieła Artystycznego członków stowarzyszenia. Swe zbiory i sprzęt zaprezentują Kaliscy Strażacy Ochotnicy z jednej z najbardziej utytułowanej tego typu jednostki w Polsce. Na Niecałej pojawią się także członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Panem Karolem Matczakiem, w stylizacjach z okresu Powstania Styczniowego. Sanepid pamiętając o naszym bezpieczeństwie stworzy punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych zbieraniem grzybów.

Podczas przedsięwzięcia znajdziemy także stoisko Funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, do których można zwrócić się z prośbą o poradę, a także oznakować rower. Wydarzenie będzie obfitowało w wiele aktywności edukacyjnych, zobaczycie ulice ze szklaną ścianą, który pozwoli podejrzeć jak żyją pszczoły, a do tego usłyszycie pasjonujące opowieści pszczelarzy. Jak zawsze odwiedzą nas zabytkowe pojazdy, a tu nie lada gratka dla fanów motoryzacji – Rolls&Royce oraz jeden z najnowszych pojazdów elektrycznych Mercedesa.

Święto Ulicy Niecałej jest przede wszystkim miejscem dla artystów, czasem nawet nieco szalonych pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoim hobby oraz fantastycznych rękodzielników. Nie zabraknie oczywiście pięknych i ciekawych lalek. Państwo Piaseccy ze Swarzędza, kolekcjonerzy zabawek będą mieli całą kolekcję, a do tego również zaprezentują prawdziwego białego kruka – oryginalne, przedwojenne klocki w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu i doskonałym stanie. Spacerując napotkamy stosika z przepiękną starą porcelaną.

Sympatycy wrześniowych spotkań już od kilku miesięcy deklarują chęć uczestnictwa w różnych formach. Zgłosiło się już ponad stu chętnych wystawców. Jak zawsze na tym wydarzeniu zapanuje klimat tradycji, w którego tworzeniu może wziąć udział każdy. Wy również możecie stać się bohaterami naszego święta – wystarczy, że dobierzecie dla siebie stylizacje z dawnych lat, tak wystylizowanymi, nietuzinkowymi postaciami stworzycie własne historie, które będą się przechadzać po ulicy Niecałej dodając jej uroku i klimatu – to będzie jak podróż w czasie.

Zostaną uruchomione dwie sceny, jedna przy fontannie – dla najmłodszych tancerzy i wokalistów kaliskich szkół, a tu występy poprowadzi pani Aurelia Sieraszewska, natomiast druga scena z występami i punktem informacyjnym będzie działać tuż przed wejściem do Komoda Club, a tę część poprowadzi prezenterka radia Centrum Karolina Romke. Już piąty raz odbędzie się konkurs Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, w którym nagrodą główną będzie występ podczas ogólnopolskiego finału tej imprezy. 

Organizatorzy zapraszają także do słuchania Radia Centrum w tygodniu poprzedzającym Święto ul. Niecałej, na antenie którego odbędą się konkursy wiedzy o wydarzeniu, a nagrodami będzie – zaproszenie na kolację dla dwojga w Komoda Club oraz trzydniowy dwuosobowy pobyt w jednym z nowo oddanych, zarządzanych przez KOMODA RESIDENCE, luksusowych apartamentów Green Port w Kołobrzegu. Pobyt może mieć miejsce do końca roku, gdyż infrastruktura obiektu z basenem, jacuzzi, sauną, siłownią, pokojem zabaw, SPA i restauracją pozwala na ciekawy pobyt, także w okresie jesienno-zimowym.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze