Starostwo powiatowe wypożyczyło eksponaty

Fortepian skrzydłowy Stingl Gebr. oraz pianino Th. Mann & Co. zostały wypożyczone i przewiezione do Dworku w Koźminku. Jest to skutek umowy użyczenia zawartej pomiędzy zarządcami Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i władzami Gminy Koźminek. Muzealia z przełomu XIX i XX wieku będą eksponowane w Dworku w Koźminku.

Dzięki dobrej współpracy XIX-wieczny Dworek będzie mógł prezentować instrumenty o niezwykłej historii. Jednym z nich jest fortepian skrzydłowy wyprodukowany w roku 1905 przez znaną Wiedeńską firmę Braci Stingl na rynek krajowy (monarchia Austro – Wegierska) dla czechów, stąd napisy w tym języku. Fotrepian fornirowany machoniem, klawiszami z kości słoniowej z bogato inkrustowany mosiądzem napisem firmowym i orłem carskim stanowił ozdobę każdego salonu. Wniesiony w formie posagu panny młodej (matka byłej właścicielki z Czech) przed I wojną światową. Przez całą II wojnę światową stał w wagonie towarowym na bocznicy kolejowej w Warszawie ( mimowolny świadek powstania warszawskiego). Drugim przekazanym eksponatem jest pianino marki Th. Mann & Co., którego czas powstania to 1895–1897, a miejscem powstania jest Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia). Pianino jest politurowane na brązowo oraz okryte okleina dębową. Klawiatura z kości słoniowej i hebanu. Pianino trafiło do Kalisza w czasie II wojny światowej. Wysiedleni ze swojego domu na ulicy Łódzkiej państwo Radziłowicze zostawili w pomieszczeniach pianino marki Arnold Fibigier. Dom ten został zajęty przez jednego z niemieckich oficerów stacjonujących w Kaliszu. Po zakończeniu wojny, rodzina wróciła do domu rodzinnego, jednak zamiast pianina Fibigiera zastali instrument firmy Th. Mann, najprawdopodobniej będący własnością owego niemieckiego oficera.

Na ten moment, ze względów epidemiologicznych, jeszcze nie można tłumnie odwiedzać Dworku, ale to miejsce nieustannie wzbogaca się o kolejne eksponaty, które swoim pięknem dodają kolorytu zabytkowym pomieszczeniom. Wszystko to sprawia, że gdy tylko sytuacja epidemiologiczna będzie umożliwiała bezpieczne wizyty, na pewno nikt z przybyłych gości nie będzie zawiedziony. Jak słyszymy w zapowiedziach władz gminnych:

“Myślimy o nieustannym zwiększaniu atrakcyjności tego miejsca i zwracamy się z apelem oraz prośbą do osób i instytucji posiadających ciekawe zasoby dotyczące historii naszego regionu, aby kontaktowały się z Urzędem Miejskim Gminy Koźminek. Mogą Państwo wzorem Muzeum w Opatówku użyczyć takie eksponaty, co sprawi, że będą mogły je podziwiać szersze rzesze odbiorców.”

Warto także dodać, że Dworek w Koźminku będzie siedzibą Gminnego Centrum Kultury i Sportu.Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Który sportowiec wyróżnił się w tym roku? Rusza zgłaszanie kandydatur

2 grudnia 2021

W Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta...

czytaj więcej»

W Książnicy odbył się Festiwal Pluszowego Misia

2 grudnia 2021

Dzień Pluszowego Misia hucznie świętowano w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu....

czytaj więcej»

Kaliszanie upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów

2 grudnia 2021

czytaj więcej»

Odbyła się premiera książki “Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939”

2 grudnia 2021

„Skalmierzyce Nowe i Skalmierzyce w okresie międzywojennym 1919-1939” to pierwsza...

czytaj więcej»

Powstał „Fortepian ze strychu” – bajka i audiobook dla dzieci

2 grudnia 2021

Do rąk przedstawicieli kaliskich instytucji i organizacji trafił pakiet promujący...

czytaj więcej»

Pełna para na budowach. Listopad i inwestycje w Kaliszu

2 grudnia 2021

Śródmiejska wróciła do życia, Nowy Świat w połowie otwarty, początek...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter