Starostwo zainaugurowało Żółty Weekend
W maju przedstawiciele naszej aglomeracji zainaugurowali jeden z programów prozdrowotnych dla regionu, który skupia się na czerniaku. Dzisiaj wystartowała kolejna z inicjatyw, a jej celem jest edukacja, profilaktyka i leczenie wirusowego zapalenia wątroby.
W przypadku czerniaka koordynatorem projektu jest burmistrz Stawiszyna – Grzegorz Kaczmarek, a od strony medycznej dr Sebastian Łaźniak. W kwestii WZW pieczę nad inicjatywą trzyma bezpośrednio Starostwo Powiatowe w Kaliszu przy współpracy z dr Łaźniakiem. Projekt skierowany jest do 12 tysięcy mieszkańców naszej aglomeracji w wieku zawodowo czynnym, czyli między 18 a 64 rokiem życia. Z całej tej grupy 2,5 tysiąca osób zostanie poddanych diagnostyce. Jak tłumaczyli obecni na pikniku lekarze, WZW – podobnie jak czerniak – to choroba niezwykle „podstępna”, gdyż przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Co ważne, transmisja wirusowego zapalenia wątroby może odbywać się w miejscach, z których wielu nie zdaje sobie sprawy. Jednym z czynników ryzyka przy np. WZW typu B jest naruszenie ciągłości skóry skażonymi narzędziami, więc problem może pojawić się po wizycie u fryzjera, tatuażysty, kosmetyczki czy stomatologa. Właśnie nieświadomość i zapobieganie jej jest jednym z celów całej akcji koordynowanej przez kaliskie starostwo. Edukacja i profilaktyka pozwalają zmniejszyć wszelkie zagrożenia do minimum w przypadku HBV i HCV, czyli wirusów odpowiedzialnych za wirusowe zapalenie wątroby. Organizatorzy pikniku przekonywali, że na naukę nigdy nie jest za późno i tylko prewencja oraz walka z chorobą od początku daje możliwość uchronienia się przed nią na całe życie. Wśród celów projektów prozdrowotnych aglomeracji jest także skupienie uwagi mieszkańców regionu na własnym zdrowiu i niebagatelizowanie jego stanu. Docelowo akcje edukacyjne mają być prowadzone w szkołach, zakładach pracy, galeriach handlowych czy innych miejscach publicznych. Organizatorzy stawiają także na szeroką kampanię informacyjną, gdyż jak mówią: „każda sekunda edukacji procentuje”.
Inaugurujemy kolejną inicjatywę w ramach projektu, który realizuje Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Liderem jest powiat kaliski, ale oczywiście program będzie prowadzony na terenie całej aglomeracji. Spotykamy się nie tylko na inauguracji naszego dzisiejszego projektu, którym się zajmujemy. W okolicy znajdują się także autobusy, włączone w realizację projektu dotyczącego czerniaka, a także wiele innych stoisk. Mamy prześwietlenia czy mammobus i serdecznie zapraszam do korzystania z nich. Cały projekt ma również cel edukacyjny skierowany zarówno do służby zdrowia – tych, którzy się zajmują medycyną, ale jest to też program edukacyjny dla mieszkańców. Dzisiaj już wiemy, że możemy mieć najwspanialsze programy, ale jeśli nie potrafimy dotrzeć do mieszkańców, to niestety nie kończą się one sukcesem.
To kolejna już akcja profilaktyki zdrowotnej i uważam, że jest to bardzo dobry projekt. Hepatitis viralis to choroba podstępna, która tak naprawdę potrafi w organizmie człowieka być i nawet o tym nie wiemy. Około 80% zakażonych nie wie, że choruje, bo nie ma żadnych objawów.
W trakcie tzw. „Żółtego weekendu”, czyli pikniku zdrowotnego, który odbywa się w godzinach 9.00 – 18.00 przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu, mieszkańcy mogą skorzystać z badań. Do ich dyspozycji oddano wspomniane autobusy WZW czy STOPCZERNIAK, który jest powiązany z wciąż trwającą akcją przeciwko nowotworowi. Personel autobusu WZW będzie udzielał wszelkich informacji o realizacji programu edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a także będzie edukował i przedstawiał zalecenia związane z profilaktyką zakażeń wątroby. W Autobusie WZW odbędzie się ponadto wstępna kwalifikacja do dalszego postępowania medycznego – bezpłatnych badań lub szczepień przeciwko WZW. W autobusie STOPCZERNIAK odbywa się z kolei badanie znamion skórnych w kierunku wykrycia złośliwych nowotworów skóry. Badanie można wykonać bez wcześniejszej rejestracji, przychodząc pod siedzibę Starostwa Powiatowego w Kaliszu lub rejestrując się pod numerem telefonu 800 808 006. Ponadto na placu przed starostwem pojawiło się wiele innych punktów i stoisk, dotyczących np. porad psychologiczno-pedagogicznych. W trakcie wydarzenia można się również zapoznać z wydawnictwami medycznymi we wskazanych tematach.
Startuje kolejny program zdrowotny dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Projekt jest kompleksowy i zaczyna od edukacji. Jest to szansa przekazania wiedzy na temat choroby, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby, ale także możliwości jej zapobiegania oraz leczenia. Kolejnym elementem jest badanie oraz diagnostyka. Ponad 2 tysiące osób będzie przebadane w kierunku obecności wirusa HCV i HPV. „Koniec wieńczy dzieło” – prawie 7 tysięcy osób będzie miało szansę na bezpłatne szczepienia na terenie całej aglomeracji. Chcemy, aby szczepionki były dostępne w każdej przychodni i współpracujemy również ze szpitalami. Dajemy szansę, by ustrzec się przed tą groźną chorobą na całe życie.
Tego typu akcje to niejako element wyręczania państwa z czegoś, co się nazywa edukacją prozdrowotną. Jest to także profilaktyka w obszarze zdrowia. Tych elementów nam strasznie brakuje, a im takie projekty są realizowane bliżej ludzi, tym są skuteczniejsze. Możemy mówić bardzo wiele o problemach zdrowotnych, ale jeśli nie ma świadomości problemu, to wszystko nam gdzieś umyka. Uświadamianie ludziom „tu i teraz” z czym w życiu można się spotkać, to fundament naszego bezpiecznego funkcjonowania w codzienności. WZW to szczególny problem, gdyż – jak już powiedziano – jest on niezwykle podstępny. Problemem nie jest kontakt z ochroną zdrowia jak dawniej, gdy problem transmisji wirusa w ten sposób był istotny. Teraz ważne są nasze codzienne aktywności – fryzjer czy kult ciała, a więc różne formy upiększania. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, a warto wiedzieć, gdzie są ryzyka i jak im zapobiegać.
Poza kaliskim starostą – Krzysztofem Nosalem, w inauguracji wydarzenia udział wzięli także inni przedstawiciele samorządów z naszej aglomeracji – m.in. wiceprezydent Kalisza – Mateusz Podsadny, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego – Sebastian Górski, a także dyrektor biura SAKO – Ewa Milewska. Piknikowi w okolicy starostwa towarzyszy także konferencja „Program edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego. Więcej o akcji STOP CZERNIAK można przeczytać w osobnym artykule na łamach naszego portalu oraz stronie starostwa.