baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Stefan Szolc-Rogoziński spocznie w Kaliszu

Fundacja Nowe Drzewo Życia organizuje przeniesienie doczesnych szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego (1861-1896) z Paryża do rodzinnego miasta. Uroczystość w Kaliszu odbędzie się 10 października 2023 r.

O godz. 11 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława (Garnizonowym) odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Po nim uczestnicy przejdą na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Tam, o godz. 12:30, szczątki kaliskiego podróżnika zostaną złożone do grobu w kaplicy Repphanów i Scholtzów, w której spoczywają m.in. rodzice podróżnika.

O godz. 14:00 w auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4 rozpocznie się spotkanie poświęcone Stefanowi Szolc-Rogozińskiemu. W programie, oprócz wystąpień, przewidziano m.in. prezentację albumu na temat Szolc-Rogozińskiego, a także emisję filmu „Królowie, palawary i zapomniany odkrywca” w reżyserii Władysława Rybińskiego z 2016 roku, poświęconego wyprawie do Kamerunu.

Działanie jest finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu pt. „Sprowadzenie do kraju szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego – ekshumacja, powtórny pogrzeb, upamiętnienie”, realizowanego przez Fundację Nowe Drzewo Życia.

To bardzo ciekawy projekt związany z nieszablonową, inspirującą postacią, jaką był podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński. Odwaga i determinacja pozwoliły mu zrealizować niezwykłe, jak na okres, w którym żył, plany. Dzięki swoim osiągnięciom zapisał się w gronie najsłynniejszych kaliszan. Jestem przekonany, że przeniesienie jego szczątków z anonimowej, odnalezionej 10 lat temu mogiły do ojczyzny, sprawi, że pamięć o podróżniku będzie zachowana i pielęgnowana – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

141 lat temu polska ekspedycja kierowana przez 21-letniego kaliszanina Stefana Szolc-Rogozińskiego dotarła do brzegów dzisiejszego Kamerunu i przerodziła się w największe polskie osiągnięcie podróżnicze, odkrywcze, naukowe czasu rozbiorów.

W naszym mieście odkrywca jest upamiętniony. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i 62. Kaliskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Brzoza”. Ma w Kaliszu swoją ulicę i ławeczkę. Jego wizerunek przedstawia jeden z medalionów słynnych kaliszan na kamienicy przy Głównym Rynku.

Warto przypomnieć, że w 2017 roku obchodziliśmy w Kaliszu Rok Stefana Szolc-Rogozińskiego. W naszym mieście odbyło się wiele wydarzeń popularyzujących wiedzę o pochodzącym z Kalisza podróżniku i jego wyprawie badawczej do Afryki.

Działanie realizowane w tym roku przez Fundację Nowe Drzewo Życia to kolejna okazja do przypomnienia postaci kaliskiego odkrywcy. Wiele szkół i przedszkoli w naszym mieście planuje z tej okazji organizację konkursów, wystaw i prelekcji dla uczniów, związanych ze Stefanem Szolc-Rogozińskim.

źródło: um

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze