baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Stroje Ludowe Wielkopolski Wschodniej

Już 16 maja w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu odbędzie się prelekcja mgr Marty Kalety pt. „Stroje Ludowe Wielkopolski Wschodniej”. Wystąpienie będzie oparte o materiały źródłowe.

Mgr Marta Kaleta z wykształcenia jest etnologiem, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku etnologia, badaczką kultury ludowej, dawnych obyczajów i tradycji Wielkopolski Wschodniej. Jej zainteresowania badawcze to m. in. kultura duchowa oraz ustna i obrzędowa Wielkopolski wschodniej. Prelegentka wykłada również w Studium Animatorów Kultury w Kaliszu. Obecnie wraz z mężem, rodowitym kaliszaninem, prowadzi stronę internetową poświęconą Regionowi Wielkopolski Wschodniej.

Podczas spotkania skupimy się przede wszystkim na strojach ludowych przedrozbiorowej Wielkopolski Wschodniej. To, co kojarzy się ze strojem regionalnym, to dawne odświętne ubrania, ponieważ nie chodzono na co dzień w ten sposób – mówi Marta Kaleta.

Pomysłodawczyni wydarzenia poruszy również kwestie związane z tamtejszą modą ślubną. – Warto wspomnieć, że chociażby strój ślubny, czyli coś, co teraz każdemu kojarzy się z białą suknią, kiedyś wyglądało zupełnie inaczej. Był to po prostu strój regionalny – dodaje prelegentka.

Opisy oraz albumy strojów, a także wiele cennych informacji dotyczących tego regionu znaleźć można na stronie: Region Wielkopolska Wschodnia.

Spotkanie odbędzie się 16 maja o godzinie 17:00, w sali teatralnej Studium Animatorów Kultury na ulicy Podmiejskiej 25a. Wstęp na prelekcję jest bezpłatny.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze