baner_AK
reklama-SWWS

Gdzie w Kaliszu można strzelać? Strzelnice w Kaliszu.

Zgodnie ze statystykami udostępnionymi przez Komendę Główną Policji na 31 grudnia 2021 r. w Polsce wydano 252 299 pozwoleń na broń. Te osoby posiadają łącznie 658 379 sztuk broni. Z kolei według portalu gdziestrzelac.eu w Polsce mamy ogółem 465 strzelnic. Oznacza to, że na jedną strzelnicę przypada średnio ponad 542 użytkowników, którzy posiadają pozwolenie.

W Kaliszu funkcjonuje kilka klubów i miejsc, gdzie można nauczyć się obsługiwać broń oraz gdzie trenowane i popularyzowane jest strzelectwo sportowe.

W związku z naszym materiałem porozmawialiśmy z Panem Grzegorzem Namysłem, prezesem Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona, Panem Marcinem Grzesiakiem z Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, Panem Krzysztofem Grzesiakiem, sekretarzem KSS LOK Bursztyn w Kaliszu oraz Jakubem Jóźwiakiem, właścicielem strzelnicy sportowej „Jóźwiak” w Nowolipsku.

Na wstępie jednak warto wskazać, że w odpowiedzi na konflikt na Ukrainie, pierwszą, otwartą inicjatywę w postaci nauki podstaw obsługi broni zorganizowało Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych oraz KSS TARGET:

W dniu 6 marca 2022 r. odbyła się na strzelnicy Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych wystawa broni, na której swoją kolekcje udostępnili oglądającym członkowie grupy 4FunShooters. Można było zobaczyć kilka rodzajów AK47, karabinki AR15 w różnej konfiguracji, UZI, Karabinki Snajperskie, strzelby i boki oraz kilka pistoletów sportowych i bojowych. Podczas eventu odbyły się również zajęcia z nauki podstawowej obsługi bronią oraz strzelania organizowane przez Bractwo i KSS TARGET. Część zebranych pieniędzy zasiliła konto Fundacji Bread of Life, które to zbierała Szkoła Jagiellończyk OPP, a drugą część Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych przekazało na potrzebujących pomocy w Polsce przybyłych z Ukrainy.

Marcin Grzesiak Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych
Czy planowane jest kolejne takie wydarzenie?

Oczywiście zastanawiamy się nad organizacją kolejnego szkolenia, bądź kolejnych szkoleń. Na chwilę obecną są braki w amunicji, ona sama cenowo poszybowała też bardzo w górę, ale chcemy szkolić społeczeństwo i takie wydarzenia na pewno będziemy organizować wielokrotnie.  Oczywiście zastanawiamy się nad organizacją kolejnego szkolenia, bądź kolejnych szkoleń. Na chwilę obecną są braki w amunicji, ona sama cenowo poszybowała też bardzo w górę, ale chcemy szkolić społeczeństwo i takie wydarzenia na pewno będziemy organizować wielokrotnie.

Marcin Grzesiak Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych

Duże zainteresowanie ww. wydarzeniem każe zadać pytanie czy faktycznie odnotowywane jest zwiększenie zainteresowania kaliszan strzelectwem, czy też nauką podstawowej obsługi broni?

Zdecydowanie tak. Już praktycznie od początku roku, od momentu zwiększenia napięcia pomiędzy Ukrainą i Rosją, odnotowaliśmy więcej zapytań dotyczących przeszkolenia z podstawowej obsługi bronią.

Grzegorz Namysł, Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona

Nasza działalność skupia się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Obecnie mamy grupę około 100 osób – dzieci i młodzieży, które są pod naszymi skrzydłami. Na ten moment gwałtowanego wzrostu zainteresowania strzelectwem nie odnotowaliśmy.

Krzysztof Grzesiak sekretarz KSS LOK Bursztyn w Kaliszu

Mogę potwierdzić, iż od momentu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie jest wzrost zainteresowania klientów strzelnicy o około 10 – 15% w porównaniu do wcześniejszego okresu. Szczególnie wśród osób, którzy nie tyle chciałyby postrzelać, ale takich, którzy w ogóle chcieliby nauczyć się podstawowej obsługi broni.

Jakub Jóźwiak – właściciel Strzelnicy Sportowej „Jóźwiak” w Nowolipsku

A gdzie w Kaliszu można takie szkolenie z podstawowej obsługi broni odbyć?

Zacznijmy od tego, że broń należy podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na potencjalną bliskość konfliktu ze wschodem dominować będą szkolenia z obsługi broni konstrukcyjnie opartej na bazie karabinu AK-47 Kałasznikow, który nie jest bronią typowo sportową. Takie szkolenia, według mojej wiedzy, odbywają się, np. w strzelnicy sportowej w Nowolipsku koło Chocza.

Grzegorz Namysł, Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona

Bez względu na powstały konflikt, w naszej stałej ofercie są szkolenia czy to dla szkół czy dla klientów indywidualnych w zakresie bezpiecznej obsługi broni. Takie szkolenie rozpoczynamy od operowania bronią, prawidłowego uchwytu, potem mierzenia czy jej rozebrania. W naszej strzelnicy używamy amunicji ostrej, ale dla osób, które chcą rozpocząć przygodę ze strzelectwem na początku rekomendujemy stosowanie amunicji małego kalibru, tj. kalibru z przedziału 5 – 6 mm. Po kilku spotkaniach przechodzimy na większą broń, np. AK-47 Kałasznikowa. Takie podstawowe, pełnowymiarowe szkolenie to 5 – 6 spotkań.

Jakub Jóźwiak – właściciel Strzelnicy Sportowej „Jóźwiak” w Nowolipsku

Każdy sport, w tym strzelectwo, najlepiej przyswajać od młodych lat. Co w takim razie dla młodzieży i dzieci, gdzie one mogą się uczyć obsługi broni?

Dla młodych adeptów strzelectwa, od 13 roku życia, polecam Kaliskie Kluby jak KSS LOK Bursztyn w Kaliszu, Stowarzyszenie Strzeleckie Bellona. Są to jedne z niewielu klubów w Kaliszu, które szkolą młode osoby. Do 18 roku życia składka jest naprawdę niewielka, a taki młody adept nauczy się tam podstaw strzelania z kilku rodzajów broni sportowej. Idealne miejsce na początek przygody ze strzelectwem.

Marcin Grzesiak Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych

Bazujemy na sportowym zakresie strzelectwa i naszą działalność skupiamy na szkoleniu dzieci i młodzieży w strzeleckim sporcie olimpijskim. Niemniej, poza szkoleniem dzieci i młodzieży w naszym klubie są również osoby dorosłe, które posiadają różnorodną broń, ale wykorzystywaną przede wszystkim do celów właśnie sportowych.
Klub jest otwarty – przyjmujemy wszystkich chętnych, którzy są zainteresowani strzelectwem. Jesteśmy otwarci przede wszystkim na kategorie wiekowe, w których realizowane jest szkolenie w zakresie broni pneumatycznej, broni kulowej i broni centralnego zapłonu, czyli strzelby strzelania do tzw. rzutków. Szkolenie jest realizowane od 13 roku życia, a potem wiek już nie gra roli. Na przykład mamy członka klubu, który ma 93 lat.

Krzysztof Grzesiak sekretarz KSS LOK Bursztyn w Kaliszu

A co osoby mające zawodowo kontakt z bronią sądzą o pomysłach liberalizacji przepisów w tym zakresie?

Dostęp do broni w Polsce jest bardzo prosty, praktycznie porównywalny z prawem jazdy. Wystarczy spełnić odpowiednie warunki. Co do liberalizacji dostępu do broni, to w mojej ocenie nie powinno dojść do sytuacji, tzw. „wolnej amerykanki” – nie tędy droga. Obecnie jest uregulowany prawnie dostęp do broni, np. sportowej. Spełniasz określone warunki, przechodzisz badania lekarskie i psychologiczne i jeżeli nie ma przeciwwskazań, np. twojego konfliktu z prawem, to nie ma problemu, żebyś taką broń w Polsce otrzymał.

Grzegorz Namysł, Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego Bellona

W mojej ocenie prawo dostępu do broni w Polsce jest odpowiednie – jedno z najlepszych w Europie. Trochę to trwa, trochę kosztuje, ale finalnie po spełnieniu warunków, takie pozwolenie człowiek otrzyma. Dodatkowo w Polsce, możemy posiadać praktycznie każdy rodzaj broni, na zachodzie coś takiego jest nierealne. Ludzie chcieliby dostępu do broni praktycznie bez żadnego przeszkolenie – nie powinno tak być, bo to byłoby bardzo niebezpieczne przede wszystkim dla nich samych, ale też dla ludzi wokoło.

Marcin Grzesiak Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych

W mojej ocenie dotychczasowe system regulujący dostępność do broni jest właściwy, przepisy są skonstruowane w szczegółowy, odpowiedni sposób.

Krzysztof Grzesiak sekretarz KSS LOK Bursztyn w Kaliszu

GDZIE W KALISZU NAUCZYĆ SIĘ STRZELAĆ? KALISKIE STRZELNICE – ZESTAWIENIE

  • Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych

http://www.bractwokurkowe.kalisz.pl

https://www.facebook.com/StrzelnicaKalisz/

Strzelnica Bracka: Wał Jagielloński 9 w Kaliszu

Instrukcje jak dojechać:

https://www.youtube.com/watch?v=iDOuaAg0tJM

https://www.youtube.com/watch?v=NdEQ0VR4IAs

Zgłoszenia chętnych przyjmuje Pan Marcin Grzesiak: 694 120 780

Strzelnica dla zainteresowanych otwarta jest w środy wieczorami i soboty popołudniu. Należy wcześniej zarezerwować sobie termin i najlepiej zrobić to przez stronę 

https://www.facebook.com/StrzelnicaKalisz/

  • Stowarzyszenie Strzeleckie „Bellona”

http://www.bellona.kalisz.pl/

Prezes Grzegorz Namysł: 885 867 867

  • Klub Strzelectwa Sportowego LOK Bursztyn

http://www.kssbursztyn.pl/

Strzelnica: ul. Rzemieślnicza 6, 62-800 Kalisz (wejście od ul. Przemysłowej) – dostępna dla członków klubu

Sekretarz Krzysztof Grzesiak: 513 184 475

Wtorki i czwartki od 16:30 do 19:30

  • Strzelnica Sportowa „Jóźwiak” w Nowolipsku k. Chocza

Nowolipsk 59

https://strzelnica-jozwiak.business.site/

Jakub Jóźwiak: 730 766 699

  • Strzelnica myśliwska im. Jana Kolendy PZŁ

Strzelnica – Zarząd Okręgowy Kalisz (pzlow.pl)

Jan Mróz: 604 241 656

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze