Studenci Akademii Kaliskiej mistrzami Polski w tenisie

Złote medale, tytuł mistrza Polski i ogromna radość – tak można podsumować Akademickie Mistrzostwa Polski w tenisie, w których zwyciężyła męska drużyna Akademii Kaliskiej.

Trzydniowa impreza rozgrywana na kortach Sopot Tenis Klubu skupiła 118 zawodniczek oraz zawodników z 23. uczelni w ramach 15. kobiecych i 16. męskich drużyn. W informacji prasowej, przygotowanej przed mistrzostwami reprezentacja Akademii Kaliskiej nie była wymieniana w gronie faworytów.

“W wakacje ubiegłego roku spotkałem się z Tomaszem Matuszewskim, członkiem zarządu Polskiego Związku Tenisowego, a prywatnie ojcem dwóch uzdolnionych tenisistów” – mówi rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła. “Przedstawił mi projekt, który zakładał zdobycie medalu AMP w tenisie. Mówił, że ma doskonały i perspektywiczny team, który stanowią jego synowie oraz Wiktor Przybylski. Nie dowierzałem, ale zaintrygowała mnie jego pewność. Powiedział: będziemy walczyć o złoto. Chcemy tylko mieć możliwość łączenia studiowania z trenowaniem. Ucieszyłem się, że ma taki ambitny plan, a gdy zimą nasza drużyna wygrała mistrzostwa Wielkopolski, poczułem, że to może się naprawdę udać.”

W turnieju eliminacyjnym w Łodzi, kaliszanie zajęli 3. miejsce, ponieważ w półfinale przegrali z Akademią Leona Koźmińskiego. W tym meczu nie wystąpił jednak oszczędzany przed zawodami w Niemczech Piotr Matuszewski. Okazja do rewanżu nadarzyła się w półfinale mistrzostw w Sopocie.

Zanim jednak do tego doszło, kaliszanie musieli przebrnąć przez mecze grupowe. Najpierw pokonali Politechnikę Lublin 2:0 (debel Piotr Matuszewski – Wiktor Przybylski wygrał z parą Mateusz Piątek – Jan Wilk 6:2 6:2, a następnie Michał Matuszewski bez straty gema pokonał Kacpra Juroszka 6:0 6:0). W popołudniowej sesji drużyna Akademii Kaliskiej ograła 2:0 Uniwersytet Wrocławski, ale tym razem poprzeczka była zawieszona wyżej. W deblu Piotr Matuszewski – Wiktor Przybylski pokonali parę Wojciech Drąg – Tomasz Waskiel 6:4 6:0, natomiast w singlu Michał Matuszewski wygrał z Tomaszem Waskielem 6:2 6:1. Mecz trwał 2,5 godziny, ale po tym zwycięstwie już pierwszego dnia zmagań, Akademia Kaliska zapewniła sobie awans do ćwierćfinałów. O bagatelizowaniu ostatniego grupowego rywala nie było jednak mowy – rozgrywany w czwartek mecz z krakowską AGH również zakończył się zwycięstwem 2:0 – debel Piotr Matuszewski – Wiktor Przybylski pokonali Szymona Budziaka i Bartosza Wilka 6:1 6:3 a następnie Michał Matuszewski pokonał Bartosza Halubca 6:1 6:0. Drużyna Akademii Kaliskiej zajęła pierwsze miejsce w grupie i w ćwierćfinale trafiła na Uniwersytet Warszawski. Najpierw debel Piotr Matuszewski Wiktor Przybylski pokonał parę Piotr Kropiwnicki Adam Kwiatkowski 6:0 7:5, broniąc piłki setowej przy 4:5. Następnie Michał Matuszewski pokonał Adama Kwiatkowskiego 4:6 6:3 10:4. Mecz zakończył się po godz. 23:00 i trwał ponad 4. godziny.

Czasu na regenerację nie było zbyt dużo, ponieważ w piątek rano trzeba było stanąć na korcie w półfinale naprzeciw Akademii Leona Koźmińskiego. Nikt nie przypuszczał, że kaliszanie rozegrają kolejny maraton, trwający 5 godzin. Wszystko zakończyło się jednak szczęśliwie, ponieważ Akademia Kaliska pokonała faworyzowaną Akademię Leona Koźmińskiego 2:0. Debel Piotr Maruszewski i Wiktor Przybylski wygrał 7:6 6:7 10:5, a w pojedynku singli Michał Matuszewski wygrał z Maksem Samojłowiczem 6:3 6:0. Rewanż za porażkę w łódzkich eliminacjach stał się faktem, podobnie jak co najmniej srebrny medal. Reprezentanci Akademii Kaliskiej nie zadowolili się jednak srebrem i w finałowym pojedynku nie dali żadnych szans Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, wygrywając 2:0. Deblowy pojedynek zakończył się zwycięstwem Piotra Matuszewskiego z Wiktora Przybylskiego, którzy pokonali Pawła Godka i Jakuba Mazurka 6:1 6:2. “Kropkę nad i” postawił Michał Matuszewski, wygrywając z Mazurkiem 6:2 6:4.

“Gratuluję chłopakom, bo wykonali trudne zadanie. Piszemy nową historię Akademii Kaliskiej pod tytułem tenis” – powiedział na gorąco towarzyszący zawodnikom Tomasz Matuszewski, bez wątpienia jeden z ojców sukcesu reprezentacji Akademii Kaliskiej. “To wyjątkowy dzień dla naszej społeczności” – powiedział z kolei rektor uczelni, prof. Andrzej Wojtyła. “Złoty medal w jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, która w Polsce przeżywa rozkwit, za sprawą sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza, cieszy mnie niezmiernie. I potwierdza, że wspieranie studentów – sportowców, to kierunek, w którym musimy podążać. Na razie korespondencyjnie gratuluję zawodnikom tytułu mistrzów Polski, ale niebawem spotkam się z nimi, by zrobić to osobiście.”

 

Klasyfikacja generalna AMP w tenisie mężczyzn

1. Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

4. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

5. Politechnika Gdańska

6. Uniwersytet Warszawski

7. Uniwersytet Wrocławski

8. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

9. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

10. Politechnika Poznańska

11. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

12. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

13-16. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu,  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

 

 

Źródło: AK

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Śmiertelny wypadek w Brzezinach

28 czerwca 2022

25 czerwca o godzinie 23:41 do Stanowiska Kierowania KM PSP...

czytaj więcej»

Pożar ciągnika siodłowego

28 czerwca 2022

28 czerwca Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w...

czytaj więcej»

Ćwiczenia “Woda 2022”

28 czerwca 2022

28 czerwca odbyły się ćwiczenia „Woda 2022” na terenie kąpieliska...

czytaj więcej»

„Cztery pory roku” – projekt Książnicy Pedagogicznej

28 czerwca 2022

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu podsumowała całoroczny projekt czytelniczy „Cztery pory...

czytaj więcej»

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

28 czerwca 2022

Artyści z Południowej Wielkopolski reprezentowali nasz region w 56. Ogólnopolskim...

czytaj więcej»

Prace modernizacyjne zakładu Orli Staw

28 czerwca 2022

Trwa realizacja jednego z kluczowych i najbardziej złożonych zadań przewidzianych...

czytaj więcej»