Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Studenci tworzą katolickie duszpasterstwo „Na Piętrze”

Kalisz nie jest miastem typowo akademickim, lecz nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma potencjału na tworzenie tutaj struktur organizacji studenckich. Z takiego założenia wyszedł także ks. Paweł Nowacki, którego Biskup Kaliski Damian Bryl poprosił o zbudowanie w Kaliszu silnego Duszpasterstwa Akademickiego. Czy misja zakończy się powodzeniem?

Historia kaliskich duszpasterstw akademickich sięga już wielu lat, lecz od tego roku organizacja przeszła swoisty „rebranding”. Powstało nowe logo, miejsce spotkań, a także koncepcje na to, w jaki sposób wyzwolić potencjał drzemiący w studentach z Kalisza, dla których wartości katolickie nie są obojętne.

Zamysłem Księdza Biskupa Damiana Bryla było to, aby Duszpasterstwo działało w ramach trzech kluczowych sfer, tj. duchowości, kultury oraz nauki. Za wprowadzenie tych koncepcji w czyn i ich umiejętną syntezę odpowiedzialny jest 31-letni ks. Paweł Nowacki, wikariusz w Katedrze pw. Św. Mikołaja w Kaliszu.

Ks. Paweł Nowacki, koordynator Duszpasterstwa Akademickiego „Na Piętrze”

– Musimy być tymi, którzy z ładem w sercu, mądrzy i silni w wierze, będą stanowić o swoim własnym życiu. Zapraszamy do tego, abyśmy przeszli przez tę drogę razem. Jeżeli chcesz, aby Twoje życie studenckie było „jakieś”, nie chcesz skończyć na bylejakości, to jest to miejsce właśnie dla Ciebie – mówił w jednym z filmów promocyjnych umieszczonych na fanpage’u Duszpasterstwa ks. Paweł Nowacki.

Nazwa „Na Piętrze” wzięła się od miejsca spotkań, czyli pomieszczeń znajdujących się na pierwszym piętrze w budynku przy ul. 3 Maja 13 w Kaliszu. Studenci mają do dyspozycji zarówno bardziej kameralną przestrzeń do spędzania czasu we własnym gronie, jak i sporą salę, w której można organizować prelekcje, debaty czy inne większe spotkania. Spotkania Duszpasterstwa odbywają się w każdy czwartek i rozpoczynają Mszą Świętą o godzinie 18:30 w kaliskiej Katedrze pw. Św. Mikołaja. Po Mszy członkowie wspólnoty udają się pod wspomniany budynek przy ul. 3 Maja 13, gdzie orientacyjnie ok. 19:30 rozpoczyna się spotkanie.

Członkami Duszpasterstwa mogą być przede wszystkim studenci, choć organizacja nie zamyka się także na inne młode osoby poszukujące wspólnoty katolickiej, w ramach której mogą wspólnie modlić się, dyskutować o wierze, a także miło spędzać czas. Do tej pory odbyły się już dwa spotkania, w których uczestniczyli studenci zarówno uczący się na kaliskich uczelniach, jak i ci, którzy studiują poza najstarszym polskim miastem.

Na zdjęciu uczestnicy drugiego spotkania

Głównym powodem, dla którego pomyślałam o DA, było odnalezienie wspólnoty ludzi o podobnych wartościach. Co więcej, na pewno jest to szansa na większą mobilizację do regularnej modlitwy i rozwoju swojej duchowości, ale także możliwość zawarcia nowych znajomości oraz ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu, którego często bardzo mi brakuje. DA wprowadza w moje życie pewną regularność, systematyczność, co sprawia, że znajduje ten wolny czas, a wyznając zasadę, iż kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, to cała reszta jest na właściwym miejscu, odnajduję więcej spokoju i radości w codzienności.

Iga, studentka poznańskiego UAM-u

Podczas ostatniego spotkania członkowie DA „Na Piętrze” zajmowali się naklejaniem kodów QR na batoniki, które będą rozdawane na kaliskich uczelniach. Co pojawi się na smartfonie po zeskanowaniu kodu? – Dobre pytanie, na które odpowiedź znajdą studenci, którzy trafią na swoich uczelniach na wolontariuszy z batonikami – mówi jeden z członków wspólnoty, zachęcając także do polubienia fanpage’a Duszpasterstwa na Facebooku: https://www.facebook.com/dakalisz oraz do obecności na najbliższym spotkaniu, podczas którego uczestnicy wspólnie przygotują kolację, a następnie podyskutują na temat: „W co tak naprawdę wierzymy? Katolicyzm w pigułce”. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o 18:30 w kaliskiej Katedrze, a od 19:30 rozpocznie się spotkanie na 1. piętrze w budynku przy ul. 3 maja 13.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze