baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Studia historyczne w Kaliszu od 2023!

Akademia Kaliska otwiera pierwsze w Kaliszu studia historyczne! W marcu 2023 roku ruszają kierunki podyplomowe: Regionalne badania historyczne oraz Historia architektury i budowy miast, prowadzone przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych we współpracy ze specjalistami z całej Polski.

Innowacyjny, unikatowy program obu kierunków łączy wątki humanistyczne, historyczne, społeczne, jak i wiedzę konserwatorów, planistów, specjalistów od rewitalizacji, genealogów, badaczy dziejów miast i małych ojczyzn. To pierwsze tego typu studia w Kaliszu i w regionie, a pod wieloma względami – zupełnie unikatowe i niepowtarzalne w krajowej ofercie edukacji wyższej. Co zatem wyróżni tego typu studia w Akademii Kaliskiej i co będzie ich specjalnością?

– Oba kierunki łączy interdyscyplinarność – stwierdza dr Makary Górzyński – Architektura jest wszechobecna w naszym życiu i stanowi jeden z fundamentów ludzkiej tożsamości, bowiem to poprzez budynki kształtujemy swoją codzienność, jesteśmy ciągle pod ich wpływem. Czy to brzmi prosto? Być może. Ale zastanówmy się, czy rzeczywiście wiemy, jak budynki „działają” na nas, nasze życie, środowisko i historię? Jak je lepiej projektować, uwzględniając wiedzę humanistyczną? A z drugiej strony, pamiętajmy, że prowadzenie badań historycznych i przedstawianie ich wyników, popularyzacja i komercjalizacja są zawsze oparte o konkretny czas i miejsce, w tym także o perspektywę regionalną. Miejsce, w którym żyjemy określa naszą świadomość, cele, wartości.

– Rozmawiamy na Głównym Rynku w Kaliszu, w cieniu ratuszowej wieży, gdy wokół trwa rewitalizacja – dodaje bibliolog i historyk prof. Walczak – Jesteśmy w sercu jednego ze starszych miast w Polsce, w zabytkowym centrum zbudowanym na nowo po zniszczeniach I wojny światowej. Bez wiedzy o historii Kalisza i architektury europejskiej nadanie miastu odnowionej tożsamości nie byłoby możliwe. Jest to szczególnie ważne także i dzisiaj, w warunkach kryzysowych, trudnych, a dla naszych ukraińskich sąsiadów wojennych. Ale też trzeba pamiętać, że nie ma rewitalizacji bez umiejętnego wykorzystania historii i lokalnych walorów, a tu podstawowa wiedza nie wystarczy. Historia i zabytki są wartościami, które należy chronić, ale które powiększają kapitał: ludzki, społeczny, kulturowy. Chcemy dać narzędzia, by robić to umiejętnie i samodzielnie.

– Łączymy wiedzę i pasje historyków, bibliotekarzy i bibliologów, archiwistów, muzealników, wydawców książek, ludzi z wieloletnim doświadczeniem – przekonuje dr Górzyński. – Chcemy podzielić się wiedzą na temat kreatywnego zarządzania badaniami historycznymi i miejskimi. To  szczególnie ważne w czasach, gdy mamy przebogaty dostęp do informacji, rozwija się humanistyka w warunkach świata cyfrowego i Internetu – potrzebne są więc nowe umiejętności analizy i krytycznej obróbki danych. To jeden z unikatowych elementów naszych studiów.

We współczesnym świecie branża turystyczna i sektor kultury to najwięksi pracodawcy i ogromne rynki usługowe. Dlatego – jak podkreśla dr Górzyński – potrzebujemy wiedzy i umiejętności, aby lepiej, szybciej i trafniej analizować historie ludzi, widziane w perspektywie miast, regionów i budynków – i następnie wykorzystywać je do tworzenia nowych produktów i budowania kultury.

 – Kalisz ma wszelkie warunki, by tworzyć nowe jakości w badaniach humanistycznych, jesteśmy już liczącym się ośrodkiem historii architektury i miast, jak i historii regionalnej – dodaje prof. Walczak – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynkowym i zapraszamy do podniesienia swoich kwalifikacji nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie, pracowników domów kultury, bibliotek, lokalnych stowarzyszeń, grup aktywności, badaczy historii amatorsko i profesjonalnie.

– Nasze kierunki zainteresują na pewno architektów, pracowników firm konserwatorskich, ale też osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje – np. w archiwach czy muzeach – jak i przebranżowić się – wyjaśnia dr Górzyński. – Obserwujemy, że osoby, które ukończyły studia z historii sztuki, historii czy architektury – mają ogólną, szeroką wiedzę, ale niekoniecznie umiejętności, by ją samodzielnie zdobywać, rozwijać i twórczo przekazywać innym. Każdy przecież ceni sobie dobry przewodnik turystyczny, grę miejską, spacer po zabytkach – a tu potrzeba głębokiej wiedzy, jak i kreatywności. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, dając narzędzia specjalistyczne. Bez nich nie ma popularyzacji, tylko konsumpcja dawniejszej wiedzy.

Co jednak z historykami – amatorami?

– Akademia Kaliska – przyszły Uniwersytet Kaliski – kieruje nowe studia podyplomowe także do osób, które dopiero próbują swoich sił z badaniami przeszłości – uważa prof. Walczak – To dziś powszechne: genealogia, poszukiwanie korzeni, ale też lokalne, gminne stowarzyszenia historyczne czy kulturalne. Nasze studia są także dla osób, które nie są historykami, a chcą zadbać o lokalne dziedzictwo i je wypromować. W ofercie obu kierunków łączymy wiedzę o przeszłości z regionalną wrażliwością na detal, szczegół, ale i umiejętności: jak znaleźć informacje, przetworzyć je, pozyskać finansowanie badań czy ciekawie opowiedzieć o ich wynikach. To także studia dla ludzi kreatywnych, z pasją i ciekawością świata. Zajrzymy w ich trakcie do wielu instytucji i kaliskich zabytków, żeby zobaczyć i dotknąć dokumentów przeszłości.

Dr Makary Górzyński zaznacza, że przetwarzanie i umiejętne prezentowanie informacji to dziś klucz do sukcesu i powodzenia na rynku pracy.  – Studia humanistyczne, oferowane przez nas, dają także i takie narzędzia. Ta oferta jest jednakże dużo szersza, skierowana do wszystkich zainteresowanych krytycznym myśleniem i samodzielnością w pracy naukowej, popularnonaukowej czy kreatywnej. Z rozmów wstępnych widzimy, że zainteresowanie takim kierunkiem studiów jest duże. A mamy dwa świetne zespoły wykładowczyń i wykładowców – przyznaje naukowiec.

– Zaprosiliśmy do współpracy zespół specjalistek i specjalistów różnych dziedzin – historyków, praktyków metodologii i teorii naukowych, informacji i ich źródeł, archiwistów, historyków sztuki i kultury, badaczy antropologii czy komunikacji językowej. To praktycy i ludzie z wielkimi umiejętnościami, nierzadko znani w Europie profesorowie – wyjaśnia prof. Walczak.

Warto zatem przyjrzeć się organizacji studiów podyplomowych, które rozpoczną się w marcu 2023 roku i będą trwały dwa semestry. – Każdy pierwszy i ostatni zjazd będzie w Kaliszu – wyjaśnia dr Górzyński – a większość pozostałych planujemy w formule edukacji zdalnej. Jednak zajęcia praktyczne, w tym wizyty w muzeach czy zabytkach odbędą się oczywiście na miejscu. Łącznie przygotowano 230 godzin (45-minutowych) wykładów, ćwiczeń, zajęć terenowych i seminariów. Będzie okazja do pozyskania nowej wiedzy, ale też pisania – projektów badań, esejów, konspektów badawczych, wygłaszania wystąpień publicznych. Każdy ze studiujących kończy cykl kształcenia egzaminem dyplomowym. Akademia podkreśla, iż jest elastyczna – zawiera np. w ofercie publikację artykułu naukowego jako pracę dyplomową. Co ważne, opłata za studia jest konkurencyjna w zestawieniu z podobnymi ofertami innych uczelni. Semestr kosztuje tylko 1300 złotych. Rekrutacja ruszy w styczniu 2023 roku i odbędzie się online.

Źródło: Akademia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze