Sukces nowatorskiego zabiegu w kaliskim szpitalu

Nietypowa i nowatorska operacja, którą przeprowadzili lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w szpitalu przy Poznańskiej zakończyła się sukcesem. Operacja o najwyższym stopniu trudności w technice chirurgicznej pod kierunkiem doktora Zbigniewa Bogusza, trwała 6 godzin.

Zabieg polegał na wtórnej rekonstrukcji naczyniowej u Pacjenta z zakażeniem naczyniowej protezy z tworzywa sztucznego. “Zakażona proteza została usunięta i zastąpiona nową – uszytą własnoręcznie z łaty osierdzia wieprzowego. Jest to materiał biologiczny, pozbawiony antygenowości, czysty pod względem bakteriologicznym, wirusologicznym i mykologicznym. Ta proteza jest bardzo odporna na zakażenie, w odróżnieniu od wykonanej z tworzywa sztucznego. Tego typu operacje wykonywane są bardzo rzadko, także w ośrodkach o najwyższym stopniu referencji w tej dziedzinie” – podkreśla doktor Zbigniew Bogusz. Chory, operowany w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, został wyleczony i 7 maja wypisany do domu. Warto dodać, że proteza naczyniowa uszyta własnoręcznie przez specjalistów podczas operacji, jest aż 6 razy tańsza od gotowej.


Źródło: Szpital Kalisz

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter