baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Świadczenia rodzinne i wychowawcze dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy w wyniku wojny opuścili swój kraj i w Polsce odnaleźli bezpieczne schronienie liczyć mogą na świadczenia rodzinne oraz wychowawcze.

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce.

– Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce z adnotacją „dostęp do rynku pracy” – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

       – Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków. Rodzic może również przyjść do dowolnej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku przez portal PUE ZUS – dodaje Nowicka.

Uchodźcy z Ukrainy Obywatele Ukrainy – rodzice bądź opiekunowie, którzy właśnie wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby, będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa.

Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane, również w języku ukraińskim, na stronie internetowej ZUS.

W przygotowywanej specjalnej ustawie będą rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy oraz ich dzieci. Te przepisy zapewnią na zasadach powszechnych prawo do świadczeń, w tym świadczeń rodzinnych”– powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas konferencji „Kobiety dla wolnej Ukrainy.

We wtorek, 8 marca, prezes ZUS uczestniczyła w konferencji pt. „Kobiety dla wolnej Ukrainy”, zorganizowanej przez biuro poselskie Jadwigi Emilewicz. Spotkanie poświęcone było m.in. pomocy ukraińskim kobietom w obliczu trwającej agresji rosyjskiej.

W grupie 1,2 mln uchodźców zdecydowana większości to kobiety i dzieci. Musimy widzieć także potrzeby dzieci. W Polsce mamy dobrze rozbudowany system świadczeń, w tym świadczeń rodzinnych takich jak świadczenie wychowawcze 500 plus. Specustawa zapewni na zasadach powszechnych prawo do świadczeń również dla dzieci z Ukrainy. 

W Polsce podejmujemy ciężką pracę żeby przyjąć uchodźców z Ukrainy, którymi są głównie kobiety i dzieci. Dokładamy wszelkich starań żeby warunki ich pobytu były legalne i żeby zapewnić im dostęp do pracy – powiedziała profesor Uścińska.

źródło: ZUS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze