Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele gmin i kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu kaliskiego. 5 grudnia w sali OSP w Brzezinach odbyło się Powiatowe Świąteczne Spotkanie z Tradycją, którego organizatorami byli Powiat Kaliski, Gmina Brzeziny oraz Brzezińskie Centrum Kultury i Biblioteka.

W tym roku, ze względu na panujące obostrzenia ograniczono liczbę uczestników, spotkanie było imprezą zamkniętą,  tylko dla przedstawicieli KGW i minimalnej reprezentacji poszczególnych gmin. Tradycyjnie już, podczas spotkania odbył się konkurs na stół wigilijny ziemi kaliskiej, w którym udział wzięło 10 reprezentacji z gmin powiatu kaliskiego. Oceniano walory smakowe i estetykę tradycyjnego dania wigilijnego, słodkości wigilijnych oraz nalewki regionalnej. Jury oceniało także ogólne wrażenie estetyczne przygotowanego stołu wigilijnego i związek z tradycjami wigilijnymi. Jury obradowało w składzie: Piotr Szymkowiak – gastronom, kucharz, Marek Cieślarczyk – Wójt Gminy Brzeziny, Dorota Karpieko – Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego, Marta Wolarz – Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady. Degustowano m.in. zupę grzybową, krem z buraka, zupę śledziową, amura wędzonego, rybę z kiszoną kapustą w karmelizowanych pomarańczach, paszteciki z pieczarkami, śledzie, krokiety, a wśród słodkości pojawiły się miodowniki, tort makowy, kutia, kompot z suszu, pierniki i drożdżowce.

Tegorocznymi laureatami konkursu na „Tradycyjny stół wigilijny” zostali:

I MIEJSCE – Zespół Pieśni Brzezinianki i Brzezińskie Centrum Kultury, gm. Brzeziny

II MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Piątku Małym, gm. Stawiszyn

III MIEJSCE – Koło Gospodyń Wiejskich w Saczynie, gm. Godziesze Wielki

WYRÓŻNIENIA:

KGW w Słuszkowie, gm. Mycielin

KGW w Sobiesękach Trzecich „Okupniczanki”, gm. Szczytniki

KGW Blizanówek, gm. Blizanów

KGW w Koźlątkowie, gm. Lisków

KGW Dębsko, gm. Koźminek

KGW w Biernatkach, gm. Żelazków

KGW w Sierzchowie, gm. Opatówek.

Spotkanie było także okazją do wspólnego kolędowania i degustacji świątecznych potraw. Muzycznie wydarzenie uświetniły występy Zespołu Pieśni Brzezinianki, Kapeli Ludowej Brzeziny oraz artystów Brzezińskiego Centrum Kultury: Agaty Marszałek, Agaty Małeckiej, Julii Langa, Nadii Jaśkiewicz, Magdaleny Łazarek, Nikoli Kwiatkowskiej, Nikodema Gawełka.

„Dziękuję przede wszystkim paniom z kół gospodyń wiejskich, za ten trud, że pomimo tych pandemicznych czasów możemy dzisiaj podziwiać te piękne i obfite stoły. Pomimo, że czas jest ciężki to nasza wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa, to najbardziej radosne i wyczekiwane ze świąt. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj razem. Skorzystam z okazji i złożę życzenia, aby te święta były radosne, aby pandemia nie przyćmiła naszych tradycji” – mówił Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

„Cieszę się, że po raz kolejny możemy się spotkać, że ta tradycja przedświąteczna jest kultywowana. Jestem pod wielkim wrażeniem jak wiele pracy w przygotowanie tych potraw włożyły panie z kół gospodyń wiejskich. Wchodzimy w okres przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia, ważnych, pięknych świąt. To czas, który powinien być okazją do refleksji, życzę, aby święta upłynęły w rodzinnej atmosferze,  aby były okazją do przemyśleń ale także do snucia  planów na najbliższy czas” – życzył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski .

W spotkaniu uczestniczyli m.in., Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Zbigniew Słodowy Wicestarosta Powiatu Kaliskiego, Grzegorz Kaczmarek – Burmistrz Stawiszyna, Marek Cieślarczyk Wójt Gminy Brzeziny, Rafał Szelągowski Wójt Gminy Mycielin, Radni Powiatu Kaliskiego: Dorota Karpieko, Alicja Łuczak, Benedykt Owczarek, Robert Marszałek, Dariusz Korczyński, Barbara Włodarczyk Przewodnicząca Rady Miejskiej Stawiszyna, Karol Bakacz Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny, radni gminni, przedstawiciele instytucji kultury w powiecie kaliskim, sołtysi.Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Balony i butelki, czyli kilkanaście worków porzuconych odpadów na Torowej

19 stycznia 2022

Temat oraz problem zaśmiecania nie jest niestety nowy i choć...

czytaj więcej»

Zwycięstwo na początek 2022 roku

19 stycznia 2022

Siatkarki MKS-u Kalisz udanie rozpoczęły 2022 rok. W piętnastej kolejce...

czytaj więcej»

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

19 stycznia 2022

30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. finał WOŚP, w...

czytaj więcej»

Rocznica rozstrzelania żołnierzy Armii Krajowej

19 stycznia 2022

W podkaliskim Skarszewie, 19 stycznia 1945 roku, hitlerowcy dokonali rozstrzelania...

czytaj więcej»

Bartłomiej Maćczak poza KKS-em

19 stycznia 2022

Po półtora roku gry w barwach Dumy Kalisza, napastnik Bartłomiej...

czytaj więcej»

“Jeszcze Polska nie zginęła” – wystawa ku pamięci Józefa Wybickiego

19 stycznia 2022

Rok 2022 jest rokiem Józefa Wybickiego. Jego sylwetkę oraz dokonania...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter