Światowy Dzień Bez Tytoniu
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Inicjatywa ta zrodziła się 35 lat temu, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyroby tytoniowe i uświadomić społeczeństwo o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nałogiem tytoniowym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Tytoń: zagrożeniem dla naszego środowiska”.
Okazuje się, że przemysł tytoniowy powoduje negatywny wpływ na nasze środowisko na każdym etapie produkcji i dystrybucji wyrobów tytoniowych. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że do produkcji papierosów dotychczas: ścięto 600 mln drzew, wyprodukowano 84 mln ton CO2, zużyto 22 mld ton wody.
Powyższe liczby pokazują jak wiele dóbr przyrody tracimy z powody przemysłu tytoniowego i jak bardzo zatruwa on nasze środowisko. Nie zapominajmy jednak, że papierosy nie tylko powodują szkody dla środowiska, ale także zagrażają bezpośrednio zdrowiu każdego palacza i osób z jego otoczenia. Według statystyk prowadzonych przez WHO, każdego roku umiera 8 mln ludzi z powodu używania wyrobów tytoniowych.
– Namawiamy mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego do rzucenia palenia i staramy się wykorzystać każdą okazję, w szczególności dni takie, jak ten – mówi Elżbieta Wojtyła, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. – Prowadzimy również liczne akcje informacyjne w szkołach, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej jest zapobiegać uzależnieniu, niż z nim walczyć. Cieszy mnie, że dzieci i młodzież są wiadome zagrożeń, jakie niesie za sobą palenie tytoniu, czemu dają wyraz w licznych konkursach profilaktycznych. Mam nadzieję, że wkrótce nastąpi prawdziwy przełom i pojawi się zdrowa moda na niepalenie.
źródło: JB, fot.: pixabay