Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Światowy Dzień NGO

Zajmują się wieloma ważnymi tematami życia społecznego, takimi jak kultura, pomoc społeczna, zdrowie, zabytki, sport. Przede wszystkim jednak zmieniają świat na lepsze, zgodnie ze swoją misją i celami. Działają w różnych formach, jako stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich i inne. Dziś przypada ich święto, bowiem 27 lutego to Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Czy Ty znasz kaliskie organizacje pozarządowe?

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych to międzynarodowe wydarzenie obchodzone rokrocznie 27 lutego. Oficjalnie uznany i ogłoszony przez 12 państw członkowskich IX Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w 2010 r. i po raz pierwszy naznaczony przez ONZ, przywódców UE i organizacje międzynarodowe w 2014 r.[1]

Światowy Dzień NGO został oznaczony jako święto w 89 krajach na sześciu kontynentach w latach 2010–2018. Obchodzimy go także w Polsce. 

Co robią organizacje? 

Organizacje pozarządowe, zwane też NGO (angielski skrót od non-governmentorganization) działają po to, by uczynić świat lepszym. Według ostatnich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor, które regularnie ukazują się na portalu ngo.pl, w Polsce mamy ponad 134 tys. organizacji pozarządowych. Są wśród nich m.in. stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich. Niestety część z nich nie działa aktywnie, ale w oparciu o dane statystyczne oraz badania Klon/Jawor można szacować, że ok. 70 % z nich (czyli ponad 90 tys.) jest aktywna, tj. prowadzi działania na rzecz realizacji swojej misji. Pozostałe nie prowadzą działalności, bo zabrakło energii do działań, pomysłów czy kreatywnego lidera… Pozostawione same sobie, nie zostały zlikwidowane, choć nie kreują już społecznej rzeczywistości.

Niektóre organizacje zrzeszają jedynie miłośników jakiejś dziedziny. Modelarzy, pasjonatów literatury, miłośników historii czy genealogii. Inne zaś opierają swoje działania na regularnych projektach, zatrudniając pracowników i pozyskując środki zewnętrzne z różnych źródeł: prywatnych i publicznych. Może warto rozejrzeć się wokół siebie, a okaże się, że pobliską szkołę lub hospicjum prowadzi właśnie organizacja społeczna?

Organizacje zajmują się także m.in. prowadzeniem licznych zbiórek charytatywnych czy dobroczynnych, organizacją wydarzeń kulturalnych, sportowych, dbają o dodatkową edukację, wydają publikacje, książki… Ważna jest także rola lokalnych organizacji, takich jak ochotnicze straże pożarne czy koła gospodyń wiejskich, które integrują małe społeczności sołectw, wsi oraz gmin.

Trzeci sektor pojawia się zazwyczaj tam, gdzie administracja rozkłada ręce, a biznes nie widzi zysku. Organizacje działają społecznie, na rzecz mieszkańców, jednak prowadząc działalność pożytku publicznego mogą wprowadzić odpłatność za swoje działania. Główne źródła finansów organizacji to dotacje udzielone przez administrację rządową lub samorządową, darowizny osób lub  firm. Bardziej rozwinięte organizacje pozyskują środki z 1 %, środków unijnych lub właśnie wprowadzając odpłatną działalność pożytku, która jest dozwolona na określonych zasadach. Ponadto mogą też prowadzić działalność gospodarczą, ale wówczas ma ona pomocniczą funkcję wobec działalności społecznie użytecznej, a cały zysk musi być na nią przeznaczony.

Najbardziej znane organizacji pozarządowe w Polsce to m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Caritas Polska, Stowarzyszenie Wiosna (realizujące znaną „Szlachetną Paczkę), Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż.

Kaliskie NGO 

W samym Kaliszu jest zarejestrowanych ponad 350 organizacji pozarządowych[2]. Opierając się na wyliczeniach, że ok. 70 % organizacji jest aktywnych, można stwierdzić, że w Kaliszu działa ok. 250 organizacji w mieście. Wiele organizacji charakterystycznych dla obszarów wiejskich (w tym wspomniane OSP i KGW) działa na terenie sąsiedniego powiatu kaliskiego.

Warto pamiętać, że w Kaliszu działa także Kaliska Rada Działalności Pożytku Publicznego – organ doradczy powoływany przez Prezydenta Miasta Kalisza, w skład którego wchodzą przedstawiciele Urzędu, Rady Miasta oraz organizacji. Ci ostatni, zgodnie z prawem, stanowią co najmniej połowę składu KRDPP i są wybrani na spotkaniu przez delegatów samych organizacji. Organ ten co roku opiniuje miejski program współpracy z NGO, bierze udział w ocenie ofert złożonych w ramach konkursów dotacyjnych, a także zgłasza postulaty i wnioski środowiska pozarządowego.

Zachęcamy, aby dzisiejszy wieczór spędzić poznając ofertę choćby jednej lokalnej organizacji, a najlepiej – przekazać na jej rzecz choćby drobną darowiznę. Działania misyjne kosztują, choć oczywiście wiele organizacji wspiera się wolontariuszami.

A Ty znasz kaliskie organizacje pozarządowe? Wspierasz je? Jeśli nie, to dziś jest okazja, żeby powiedzieć „dziękuję” wybranej przez siebie organizacji, a może nawet przekazać na jej rzecz drobny datek!

Dziś wieczorem zaś przygotujemy dla Was drugą część naszego materiału z okazji Święta NGO!

#DziękiNGO #WorldNGODay.

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Światowy_Dzień_NGO

[2] Dane w oparciu o informacje na stronie Urzędu Miasta Kalisza (https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/organizacje-pozarzadowe).

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze