Święcenie pokarmów – Kuria wydała instrukcje

Trudna sytuacja związana z pandemią sięga również świąt – tak było w grudniu, ale tak jest i teraz. Kuria Diecezji Kaliskiej wydała specjalny komunikat z instrukcjami związanymi z celebracją Triduum Paschalnego. Większość parafii zdecydowała, że tradycyjne święcenie pokarmów się odbędzie, ale według dodatkowych wytycznych i z zachowaniem bezpieczeństwa.

W myśl opublikowanego komunikatu możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Kuria zaleca również, aby  w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, to przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym można uroczyście pobłogosławić pokarmy. Powinien tego dokonać ojciec rodziny lub inna osoba wyznaczona osoba. Dodatkowo jak informuje bp Łukasz Buzun – Wikariusz Generalny: „Należy umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Istotą tego dnia jest trwanie Kościoła w milczeniu przy Chrystusie leżącym w grobie; jeśli więc odwołano błogosławienie pokarmów, adoracja w głębszej ciszy może stać się jeszcze bardziej skuteczna i owocna.”

Stosując się do powyższych informacji, część proboszczów z kaliskich parafii zamieściła na stronach internetowych informacje jak w danym kościele będzie przebiegać proces święcenia pokarmów. W parafii katedralnej święcenie będzie odbywać się w Wielką Sobotę między 9:00 a 12:00 oraz między 13:00 a 17:00 i odbędzie się na placu przykatedralnym.  Podobnie sytuacja wygląda w Narodowym Sanktuarium św. Józefa – godziny święcenia to 8:30-14:00. O pełnych godzinach między 9:00 a 15:00 można przyjść ze święconką z kolei do Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. W wielu innych kościołach przyjęte zasady wyglądają niemal identycznie, a o szczegółach co do konkretnych godzin można dowiedzieć się bezpośrednio z parafialnych stron.

Źródło: KDK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze