baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Święta Muzyki Dawnej nie będzie – tegoroczna Schola Cantorum odwołana!

13 maja zarząd Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „SCHOLA CANTORUM” poinformował, że w tym roku nie udało się zagwarantować wystarczających środków finansowych na takim poziomie, który pozwalałaby na realizację Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej w zakresie i w formie, jakie wydarzenie prezentowało przez ponad czterdzieści lat. W tym roku organizatorzy zrezygnowali również z Letnich Warsztatów.

Początki „Schola Cantorum”

W 1978 roku odbył się w Grodzie nad Prosną pierwszy Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Nazwa przeglądu „Schola Cantorum” pochodzi od Harcerskiego Zespołu Muzyki Dawnej Chorągwi Poznańskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Kaliski Przegląd, zainaugurowany w 1978 roku, był pierwszym w Polsce tego typu wydarzeniem muzycznym adresowanym do młodzieży szkolnej. Impreza każdego roku stanowiła świetną okazję do konfrontacji osiągnięć i wymiany doświadczeń w dziedzinie upowszechniania muzyki dawnej i jest nieodłącznym elementem rozwoju szkolnego ruchu artystycznego.

Uczestnicy zarzucają zaprzepaszczenie wieloletniej tradycji

W związku z oficjalnie ogłoszoną decyzją, w komentarzach pod opublikowanym postem na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy, które świadczyły o sporym niezadowoleniu. Wiele z nich przyjęło także narrację bezpośrednio oskarżającą zarząd o brak odpowiednich działań, by impreza jednak się odbyła. Internauci, a w dużej mierze także uczestnicy Festiwalu, zarzucili zarządowi m. in. zaprzepaszczenie wieloletniej tradycji. Negatywne komentarze odnosiły się również do zbyt późnego poinformowania zainteresowanych, jak również braku alternatywnych rozwiązań, np. skrócenia trwania wydarzenia.

Zarząd wyjaśnia

W odpowiedzi na liczne zarzuty, zarząd Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „SCHOLA CANTORUM” postanowił wydać oświadczenie. Podkreślono w nim, że Miasto Kalisz wywiązało się w pełni z deklarowanego, jak co roku, wsparcia finansowego organizacji Festiwalu. W wyniku konkursu ofert organizatorzy otrzymali również wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, choć jak podkreślili – niższe, niż planowane w budżecie.

Zarząd złożył również wnioski do instytucji i fundacji, które statutowo zajmują się działalnością wspierającą organizacje pozarządowe: – w tym: NCK, MHP, Bank PKO, fundacje: PKO, ORLEN. KGHM, Santander Bank, dotychczasowi sponsorzy i fundatorzy). Niestety, część została rozpatrzona negatywnie, część pozostaje bez odpowiedzi – poinformował zarząd.

Organizatorzy nie brali pod uwagę zmiany dotychczasowej formuły, jak było proponowane np. w internetowych komentarzach: – Znakiem Festiwalu SCHOLA CANTORUM była – podkreślana wielokrotnie przez Jury – jego jakość, stąd zamiana dotychczasowej formuły na przykładowo przegląd zespołów, nie powinna mieć miejsca.

Powodem, dla którego zdaniem organizatorów Festiwal nie może się odbyć, są w dużej mierze niewystarczające środki finansowe. W oświadczeniu podkreślili również, że wydarzenie spotkało się z niewielkim zainteresowaniem zespołów i planowanymi równolegle Letnimi Warsztatami.

Cała sytuacja budzi wiele emocji i kontrowersji – w najbliższym czasie podzielimy się z Wami szerszymi kulisami sprawy. Śledźcie nas na bieżąco!

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

fot.: archiwum, fb Schola Cantorum Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze