Święto Miasta i letni kalendarz imprez

Władze miasta na dzisiejszej konferencji odkryły karty, jeśli chodzi o nadchodzące letnie miesiące i wydarzenia, które w tym okresie są planowane. Najbliższym i głównym punktem programu jest oczywiście Święto Miasta, ale imprez ma być wiele przez całe wakacje, a część z nich odbędzie się również poza Śródmieściem - tak by, według słów prezydentów, zaktywizować inne obszary Kalisza.

Czerwiec to oczywiście przede wszystkim święto naszego miasta, ale także kolejny miesiąc w ramach wydłużonego Roku Fibigerów. W związku z tymi wydarzeniami władze miasta zaplanowały liczne imprezy i wydarzenia towarzyszące, których możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Jak zaznaczali prezydent i wiceprezydent Kalisza w trakcie konferencji – plany i program były doprecyzowywane jeszcze pod koniec ubiegłego roku, więc patrząc z tamtej perspektywy mieliśmy  z pewnością zupełnie inną sytuację pod kątem obostrzeń i nie można było spodziewać się jak będzie to wyglądać latem. Najdokładniejszy plan i harmonogram dotyczy czerwca i wspomnianego Święta Miasta Kalisza. Z uwagi na niektóre zmienne, część dalszych wydarzeń może ulec przesunięciu pod kątem np. lokalizacji. Prezydenci mocno podkreślali, że w naszym mieście jest wiele interesujących obszarów i warto również wykorzystywać ich potencjał. Z drugiej strony takie rozłożenie imprez z pewnością pozwoli dokładniej wypełnić ewentualne nowe lub aktualne wytyczne sanitarne.

Tworząc ten program musieliśmy założyć, że mogą być prowadzone prace rewitalizacyjne na Głównym Rynku, dlatego nie chcieliśmy tych dodatkowych akcentów w formie wydarzeń dokładać. Ze względu na ciężką sytuację z pandemią i to, że chcemy dać odetchnąć lokalnym przedsiębiorcom, przesunęliśmy realizację głównych zadań rewitalizacyjnych na jesień i dopuszczamy możliwość przesunięcia części imprez z programu pod ratusz. Zależy nam by również na kaliskim rynku odbywały się imprezy i wydarzenia, ale naszą intencją jest także to, by pokazać że w mieście jest dużo więcej innych ciekawych miejsc, mających potencjał. Takim miejscem jest chociażby Park Przyjaźni, który dotychczas w tym zakresie nie jest praktycznie w ogóle wykorzystywany, a znajduje się tam np. scena, mamy dobrą komunikację do tego miejsca oraz parking. Chcemy w tym roku wykorzystać pełną infrastrukturę i ściągnąć w te miejsca młodzież na np. koncerty, przeglądy lokalnych zespołów czy prezentacje kaliskich talentów.

Krystian Kinastowski

Samo najważniejsze czerwcowe święto miasta ma być rozłożone na dwie części – oficjalne obchody w postaci uroczystej sesji Rady Miasta czy tradycyjnej mszy są planowane dopiero na wrzesień, a szczegóły nadal są doprecyzowywane.

Święto Miasta Kalisza zostało rozbite na dwie części. Zwykle odbywała się uroczysta sesja Rady Miasta i Msza Święta. Te elementy zostały przełożone i odbędą się we wrześniu. 11 czerwca rozpoczynamy natomiast szeroki wachlarz imprez oraz spotkań. Podzieliliśmy je na koncerty, wydarzenia kulturalne oraz wydarzenia sportowe. Nowością, na którą zwróciliśmy już uwagę w związku z rewitalizacją rynku, jest przełożenie imprez i wykorzystanie naturalnej tkanki jaką jest Park Miejski czy Park Przyjaźni. Pojawi się także w naszym mieście strefa kibica podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - od 14 czerwca chcemy pokazać wszystkie mecze reprezentacji Polski oraz finał mistrzostw na Głównym Rynku. Jeśli nasza drużyna wyjdzie z grupy, na co liczymy, to pokażemy także dalsze spotkania.

Grzegorz Kulawinek

Kalendarz wydarzeń kulturalnych i sportowych Wiosna/Lato 2021 ~Urząd Miasta Kalisza

Część z imprez, która rozpoczyna się w czerwcu będzie miała swoje zakończenie w lipcu. W ścisłym okresie wakacyjnym, czyli od 1 lipca rozpocznie się cykl Dziecięcych Wtorków i Czwartków w mieście. W ich ramach będziemy mieli wiele zajęć o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym czy plastycznym. Dotychczas bardzo wielu najmłodszych korzystało z tej oferty. 

Do 11 lipca będzie można podziwiać wystawę Piotra Perskiego “Przestrzenie miasta. Przestrzenie koloru.” w Galerii im. A. Niekrasza na kaliskim wydziale UAM. Trzymając się WP-A – 3 Lipca będzie miał miejsce koncert otwierający Festiwal Południowej Wielkopolski w auli wydziału. W harmonogramie znalazły się także koncerty przy Baszcie Dorotce 10, 17 i 25 lipca, połączone z kursami autobusów zabytkowych w danym dniu. Władze Kalisza chcą w ten sposób kultywować tradycję przejazdów zabytkowymi autobusami – akcja będzie trwała do końca sierpnia. Latem nie zabraknie również pierwiastków kulturalnych od Młodzieżowego Domu Kultury – 13 i 18 lipca odbędą się Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej. Dodatkowo nowością mają być niemal cotygodniowe koncerty przy Fontannie “Noce i Dnie” od Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Melcera. Z kolei na sierpień według programu przypada Letnia Akademia Instrumentów Dętych oraz MultiArt Festiwal 27 sierpnia.

Niewątpliwie mieszkańcy miasta są bardziej niż kiedykolwiek spragnieni wydarzeń dziejących się w przestrzeniach miasta. Pokazują to dobitnie frekwencje na wielu kaliskich wydarzeniach, które już do tej pory mogły się odbyć. Według zapowiedzi do Śródmieścia mają wracać kolejne ogródki – część z nich już teraz funkcjonuje w obrębie kaliskiego rynku. Ponadto prezydent Krystian Kinastowski zachęcał by z co najmniej kilku powodów odwiedzać Śródmieście:

Chcę zaprosić wszystkich mieszkańców Kalisza do Śródmieścia. Miasto to przede wszystkim życie i cieszę się, że to życie tutaj wraca. Oprócz tego, że możemy aktualnie obostrzenia luzować, to poprawia się również pogoda, co dodatkowo zachęca do skorzystania z miejskich propozycji. Bardzo serdecznie zapraszam kaliszan także do tego by skorzystali z całej naszej oferty usługowej w Śródmieściu. Nie zapominajmy, że kaliscy restauratorzy, handlowcy i przedsiębiorcy mieli ciężki czas, więc warto im okazać solidarność. Spotykajmy się tutaj na rynku jak najczęściej. Mam też nadzieję, że mieszkańcy będą w stanie już na własne oczy zobaczyć zmiany, które w Śródmieściu zaszły. Myślę, że to co już widać w tej chwili daje obraz tego jak może Śródmieście Kalisza wyglądać w niedalekiej przyszłości. Zachęcamy do skorzystania z omawianego dzisiaj programu na lato, ale nie zapominajmy, że także na co dzień w Śródmieściu jest wiele atrakcji.

Krystian Kinastowski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter