Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Święto Uniwersytetu Kaliskiego – Dzień Patrona

W Auli Collegium Novum spotkali się przyjaciele i społeczność Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Złożyli hołd patronowi uczelni – drugiemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kwiaty przed popiersiem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego znajdującym się przy wejściu do budynku Collegium Novum złożyły władze uczelni oraz Miasta Kalisza.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz Gaude Mater Polonia głos zabrał JM Rektor dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, prof. Uniwersytetu Kaliskiego, który wspomniał patrona – kaliszanina z urodzenia, cieszącego się uznaniem i szacunkiem patriotę, drugiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Do prezydenta, który jako pierwszy wyróżniony został w 1923 roku godnością Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, nawiązał również obecny włodarz miasta.

– Już w pierwszym wystąpieniu po wyborze na najwyższy urząd w państwie apelował o zgodę w sprawach dobra powszechnego, twierdząc, że „ona jest pierwszym warunkiem wiernego wykonania ustawy konstytucyjnej, uzdrowienia gospodarczego i wychowania obywateli godnych imienia polskiego”. Śledząc losy prezydenta, można dostrzec, jak nade wszystko stawiał interes państwa. Zakończył piastowanie urzędu przedwcześnie, właśnie za cenę zgody – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – Rodzinne miasto pamięta o swoim wyjątkowym obywatelu. Tak jak dumą Kalisza jest pochodzący stąd prezydent, tak jesteśmy dumni z rodzimego uniwersytetu – uczelni, której rozwój obserwujemy od 25 lat, a która od 2005 roku nosi imię prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Z okazji dzisiejszego święta składam Władzom i całej społeczności Uniwersytetu Kaliskiego życzenia pomyślności w realizacji kolejnych przedsięwzięć, Studentom satysfakcji ze zdobywania wiedzy i umiejętności, uzyskania wymarzonego wykształcenia, a później pracy, oczywiście w Kaliszu.

Wykład okolicznościowy o wizycie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego we Lwowie 5 i 6 września 1924 r. wygłosił Grzegorz Gauden, polski dziennikarz prasowy i radiowy.

W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, reprezentanci jednostek i organizacji współpracujących z kaliską uczelnią.

Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza św. w intencji społeczności uniwersyteckiej w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze