baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Szaleni naukowcy w Akademii Kaliskiej

Blisko 1000 uczniów wzięło udział w wykładach realizowanych przez Akademię Kaliską w ramach projektu ,,Nauka bliżej Ciebie”. Tym razem gwiazdą byli szaleni naukowcy z laboratorium Pana Korka.

Laboratorium jest znane w całej Polsce z popularyzowania nauki. Przewodnim motywem spotkań, zorganizowanych w poniedziałek i środę, była kriogenika, czyli dziedzina nauki zajmująca się badaniem i wykorzystaniem właściwości ciał w ekstremalnie niskich temperaturach oraz uzyskiwaniem i mierzeniem tych niskich temperatur. Za graniczną wartość temperatury w kriogenice przyjmuje się −150 °C. Kriogenika ma poważny udział w takich dziedzinach jak:

  • badania przestrzeni kosmicznej (paliwa i utleniacze w rakietach, chłodzenie przyrządów astronomicznych),
  • chemia i fizyka (Magnetyczny Rezonans Jądrowy NMR, akceleratory cząstek, spintronika),
  • biologia i medycyna (dermatologia, chirurgia, krioterapia, transplantologia, przechowywanie nasienia, komórek macierzystych i krwi),
  • obróbka metali i metalurgia (zwiększenie twardości wierteł, frezów i łożysk, oczyszczanie ciekłych metali, spawanie),
  • elektronika i energetyka (nadprzewodnictwo),
  • przemysł spożywczy (pakowanie w atmosferze ochronnej, mrożenie produktów, kuchnia molekularna).

Spotkania z szalonymi naukowcami miały praktyczny wymiar – młodzież była proszona o udział w eksperymentach, a na zakończenie uczestnicy spotkania byli świadkami kontrolowanej eksplozji.

Wykłady odbyły się w ramach projektu “Nauka bliżej Ciebie”, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu”. Projekt realizowany jest przez Dział Współpracy i Rozwoju Akademii Kaliskiej.

źródło: Akademia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze