baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Sześciu artystów ze Stypendiami Kulturalnymi 2024

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dziś sześciu artystom Stypendia Kulturalne Prezydenta Miasta Kalisza 2024. Stypendium pomaga twórcom różnych dziedzin realizować pomysły służące upowszechnianiu kultury. Wydarzenie miało miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu. Po uroczystości odbyły się występy uczniów PSM. 

Miasto po raz trzeci dofinansowało działania artystów. Projekty, które dzięki programowi ujrzą światło dzienne dotyczyły będą między innymi działań z zakresu sztuk wizualnych, literatury, muzyki i teatru. Tegoroczne poczynania artystyczne inspirowane będą m.in. poezją Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zbigniewa Herberta oraz historią Kalisza. Spośród osiemnastu wniosków komisja pozytywnie rozpatrzyła sześć. 

Stypendia otrzymali:

Adam Kupaj

Aktor, scenarzysta, reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku: aktorstwo. Współpracował z uznanymi polskimi reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in.: Janem Holoubkiem, Władysławem Pasikowskim, Remigiuszem Brzykiem, Marcinem Liberem, Mikołajem Grabowskim i wieloma innymi oraz Teatrem im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Szwalnia w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Domem Literatury w Łodzi, czy Filharmonią Łódzką.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: animacja i edukacja kulturalna, zrealizuje projekt pod nazwą: „Lekcja z Herbertem”. Będzie to innowacyjna forma lekcji literatury, skoncentrowana wokół życia i twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów – Zbigniewa Herberta, którego 100-lecie urodzin oraz 50-lecie zbioru wierszy „Pan Cogito” obchodzimy w 2024 roku. „Lekcja z Herbertem” to 45 minut monodramu.


Jarosław Gryguć

Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, ilustrator książkowy, plakacista, projektant graficzny i pisarz. Ilustruje książki dla dzieci i młodzieży, głównie o tematyce historycznej. Współpracuje też z placówkami naukowymi, przygotowując dla nich rysunkowe rekonstrukcje obiektów archeologicznych, a także muzeami, opracowując graficznie materiały popularnonaukowe, promocyjne i edukacyjne. Współpracował m.in. z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Domem Powstańca Wielkopolskiego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Polską Akademią Nauk, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Archidiecezją Gnieźnieńską, Narodowym Centrum Kultury oraz Klastrem Turystycznym (Szlak Piastowski w Wielkopolsce).

W ramach stypendium kulturalnego prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: inne działania kulturalne, zrealizuje projekt pod nazwą: Kalisz w czasach Piastów. Projekt obejmuje przygotowanie materiałów popularnonaukowych i edukacyjnych, poświęconych średniowiecznej historii Kalisza.
Opracowanych zostanie około 50 oryginalnych ilustracji edukacyjnych, rekonstrukcji grodu, średniowiecznych świątyń, zabytków oraz wyobrażeń postaci wydarzeń historycznych, związanych z Kaliszem. Projekt zakłada stworzenie wystawy posterowej dla dzieci i rodziców oraz książeczki edukacyjnej dla dzieci (projekt łączący sztuki plastyczne, edukację i popularyzację wiedzy o zabytkach lokalnych).


Łukasz Glapka

Urodził się w Kaliszu, gdzie mieszka i pracuje. Działania artystyczne pod pseudonimem giper_lab & Baltazar Karafka realizuje w sferze obrazu i dźwięku. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku za film „Laboratorium”. Jest współautorem i montażystą m.in. ścieżki dźwiękowej do spektaklu „Nitka”, prezentowanego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w ramach otwartego przewodu doktorskiego Anny Wytych-Wierzgacz oraz ścieżki dźwiękowej do wystawy Bogny Rząd „Genesis”, prezentowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jest laureatem Kaliskiego Bienalle Sztuki „A – K u m u l a c j e” 2021 i 2023.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: literatura, zrealizuje projekt pod nazwą: Reżyseria i wydanie na CD słuchowiska muzycznego, na podstawie tekstu Kazimierza Przerwy Tetmajera pod tytułem „Melancholia”. Zwieńczeniem projektu artystycznego będzie premierowe odsłuchanie fragmentów „Melancholii”, zorganizowane we współpracy z kaliskimi instytucjami kultury: Galerią Sztuki im. Jana Tarasina oraz Miejską Biblioteką Publiczną.


Piotr Józefiak

Urodzony w Kaliszu artysta, który szybko zdobył międzynarodowe uznanie, łącząc różne gatunki muzyczne i zdobywając miliony odtworzeń na różnych platformach. Prowadzi działalność artystyczną pod pseudonimem „Madkid”, komponuje muzykę elektroniczną oraz filmową.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza zrealizuje projekt pod nazwą: „Space opera” – skomponowanie utworów do albumu z muzyką elektroniczną inspirowaną muzyką science fiction oraz wizualizacja jej przy użyciu grafiki 3D.


Cezary Molka

Nauczyciel gry na gitarze, lider zespołu „Experiment”, kompozytor muzyki i autor tekstów, laureat nagród w przeglądach muzycznych (nagrody indywidualne/dla zespołu). Utwory zespołu „Experiment” można usłyszeć na antenie m.in. Antyradia, Radia Afera, Radia Centrum.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: muzyka, zrealizuje projekt pod nazwą: Realizacja nagrania muzycznego – skomponowanie czterech autorskich kompozycji oraz ich publikacja.


Krzysztof Niegowski

Kaliszanin, organista, dyrygent chóralny oraz czynnie działający kompozytor, specjalizujący się w muzyce chóralnej oraz kantatowo–oratoryjnej. Wśród jego twórczości warto wymienić „Tryptyk Rzymski” do słów Jana Pawła II na solistów, chór i orkiestrę – jedne z nielicznych, jeśli nie jedyne opracowanie całości tego utworu na duży skład orkiestrowy. Jego kompozycje na chór dziecięcy od 2013 r. wykorzystywane są jako utwory obowiązkowe na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappellla Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Kompozycje Krzysztofa Niegowskiego, oprócz krajów Europy, były wykonywane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Brazylii, Chinach i na Filipinach. Utwór „Septem Sidera” powstał do słów Mikołaja Kopernika. Jemu dedykowane było też wykonane w Nowojorskim Carnegie Hall w 2023 roku. Warto podkreślić, iż w tym roku Krzysztof Niegowski obchodzi 35-lecie pracy artystycznej.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: muzyka, zrealizuje projekt pod nazwą: Skomponowanie i wykonanie trzech utworów na kwintet smyczkowy, fortepian, chór, skrzypce solo i śpiew solo ku upamiętnieniu trzech osób związanych historycznie z Kaliszem: Mieszka III Starego, błogosławioną Jolentę oraz Księcia Kaliskiego Bolesława Pobożnego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze