baner_AK
reklama-SWWS

Szkoła w Czempiszu przyjęła im. bł. ks. Józefa Kurzawy

W kościele parafialnym pw. Św. Krzyża w Brzezinach odbyła się uroczystość nadania imienia błogosławionego ks. Józefa Kurzawy Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czempiszu. Drugim wymiarem uroczystości było nadanie szkole sztandaru. Całość rozpoczęła się od mszy świętej, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Po mszy świętej uczniowie w programie artystycznym ukazali życiorys swojego patrona. Wybór patrona był inicjatywą rodziców. „Kierowaliśmy się przekonaniem, że powinna to być osoba godna naśladowania i ściśle związana z naszym regionem” – tłumaczy Kamila Kowalczyk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czempiszu. W tych ważnych momentach dla szkoły obecny był Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, który w imieniu władz Powiatu Kaliskiego złożył serdeczne gratulacje i wręczył okolicznościowy grawerton.

Ks. Józef Kurzawa urodził się 6 stycznia 1910 r. w Świerczynie k. Kalisza w dawnej parafii Giżyce, a obecnie parafii Brzeziny. 24 maja 1940 r. wraz z proboszczem ks. Wincentym Matuszewskim został w bestialski sposób zamordowany przez niemieckich oprawców przy drodze do Witowa. Proboszcz usilnie prosił ks. Józefa Kurzawę, by ratował swoje młode życie poprzez opuszczenie Osięcin, z czego ks. Józef nie skorzystał. Gdy prowadzono ich na męczeńską śmierć, ks. Józef zasłaniał sędziwego proboszcza sobą przed uderzeniami oprawców. Obydwaj księża znaleźli się w gronie 108 męczenników z okresu II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Jana Pawła II.

Źróło: Starostwo Powiatowe

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze