Szkolenie nt. referendów lokalnych w Kaliszu
Już w czwartek 14 grudnia o 18:00 w Kawiarni Restauracji Anabell przy Głównym Rynku 9 w Kaliszu odbędzie się prelekcja Jakuba Maciejewskiego na temat referendów lokalnych. Czy Kalisz potrzebuje referendum lokalnego? Jeśli tak, to na jakie tematy? I czy na pewno referendum jest w tej sprawie konieczne, czy wystarczą inne alternatywne formy, takie jak np. petycje?
W przypadku demokracji bezpośredniej często porównujemy się do rozwiązań szwajcarskich, w których pójście do urn w sprawach dotyczących lokalnej społeczności jest niemalże codziennością. I choć i w Polsce mamy możliwość organizacji referendów lokalnych, to skala ich skuteczności jest niewielka – niewielu inicjatywom udaje się zdobyć wymaganą liczbę podpisów do ich rejestracji, a spośród tych, które zostaną ogłoszone, jedynie kilkanaście procent kończy się sukcesem. Wpływa to na motywację działaczy społecznych, dla których organizacja głosowania może okazać się walką z wiatrakami.
Czy jednak referenda lokalne są skazane na porażkę? Może stanowią ważny krok dla spopularyzowania naszego tematu, a przy wsparciu opinii publicznej, samo ogłoszenie inicjatywy może wpłynąć na władze samorządowe do przeprowadzenia niezbędnych zmian? Żądanie realizacji referendum przez środowiska społeczne wpłynęło przecież na organizację przez władzę Krakowa tej formy głosowania, w której przeciwnicy organizacji Igrzysk Olimpijskich zdołali skutecznie zachęcić mieszkańców do swoich racji.
Zapraszamy na szkolenie poświęcone tematyce lokalnych referendów. Dowiesz się, jak można zorganizować lokalne referendum, ale też wspólnie zastanowimy się, czy jego organizacja jest zawsze potrzebna, a także jakie są alternatywy dla wprowadzenia naszych idei bez organizacji głosowania.
Termin: czwartek 14.12.2023 r., godz. 18:00
Miejsce: Kawiarnia Anabell, Główny Rynek 9, Kalisz
Rejestracja: https://forms.gle/bNo1Kj3xiXGbsXJd7
Wydarzenie: https://fb.me/e/1vaCJLgFX
Szkolenie poprowadzi Jakub Maciejewski – Publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, związany z krakowskim Dwumiesięcznikiem ARCANA. Autor poświęconej relacjom z frontu rosyjsko-ukraińskiego książki „Wojna. Reportaż z Ukrainy”. Organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich „Przywiśle 87”. Szkolenie odbywa się w ramach projektu „EdukujeMY NGO – podnosimy oddolną aktywność obywatelską”.
Wydarzenie sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Źródło: Organizator