baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

„Sztuka czyni wolnym” Wszystkie strony Mieczysława Kościelniaka

Urodzony w Kaliszu w 1912 r. Mieczysław Kościelniak ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera w 1936 r. Ten niezwykle aktywny niemal do końca swojego życia w 1993 r. artysta zostawił po sobie imponujący dorobek artystyczny, którego zróżnicowana stylistyka zainspirowała Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej do stworzenia wystawy.

Otóż Kościelniak swobodnie porusza się w różnorodnych stylach i operuje wieloma technikami plastycznymi dla zilustrowania równie wielu podjętych tematów: obok malarskich, subtelnych akwafort i drzeworytów o mocnej kresce, obok rysunków ołówkiem i zamaszystych szkiców piórkiem – gdzie kreska jest dynamiczna, a zarys scen rozpoznawany niemal intuicyjnie – obok graficznych i kolorowych ilustracji do rozmaitych fabuł, dalej obok malowanych olejem scen rodzajowych – nierzadko o charakterze reporterskim – obok graficznych wedut i szkiców architektonicznych, ogromny zbiór stanowią portrety – stworzone w duchu realizmu w rozmaitych technikach graficznych i malarskich – a także dzieła o wymowie alegorycznej, symbolicznej i nierzadko onirycznej, w estetyce których można dopatrzeć się inspiracji impresjonizmem, pointylizmem, abstrakcjonizmem i fowizmem.

Z imponującego i zróżnicowanego dorobku artystycznego Mieczysława Kościelniaka wybrano kilkadziesiąt prac, które możliwie najpełniej i jednocześnie najbardziej poglądowo prezentują zarówno talent artysty, jak i jego rozlegle zainteresowania oraz różnorodną stylistykę wypowiedzi artystycznej.

Wyróżniono 7 wiodących tematów, a dla ich wyłonienia punkt wyjścia stanowi autoportret Mieczysława Kościelniaka z lat 80. minionego wieku, na którym artysta przedstawił siebie w sześciu odsłonach (z sześciu perspektyw).

Kuratorką wystawy jest Joanna Stoklasek-Michalak.

Źródło: MOZK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze