Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

“TAKnaO2”, czyli projekt kaliskich młodzieżowych radnych

W obliczu rosnącego problemu ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, mieszkańcy Kalisza muszą sprostać licznym wyzwaniom. Wielu z nich odczuwa negatywne efekty wynikające z tych dwóch zjawisk, takie jak: bóle głowy, bóle gardła czy trudności w oddychaniu.

Autorzy projektu przeprowadzili badanie na temat odczuwania skutków smogu, a wyniki okazały się szokujące! Ponad 77% ankietowanych w grupie od 14 do 21 lat stwierdziło, że odczuwa skutki zanieczyszczenia powietrza.

Czy dla młodych jest to ważny problem?

Tylko dla 47% ankietowanych w grupie od 14 do 21 lat, jest to realny problem.

“Wynik 47% pokazuje, że dla wielu z nas sprawa czystego powietrza jest obojętna. Osobiście uważam, że tak niska świadomość tego czym oddychamy jest powodem słabej edukacji w tym temacie. Podczas przeprowadzania badania sam nie raz byłem zaskoczony odpowiedziami”

– powiedział Kajetan Zawartka, współautor projektu “TAKnaO2”.

Projekt zakłada zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów zanieczyszczenia powietrza, szczególnie wśród młodzieży licealnej, przyczyni się do bardziej ekologicznego stylu życia w przyszłości. Inicjatywa ma zachęcić do aktywnego uczestnictwa w debatach oraz warsztatach, które pomogą młodzieży lepiej zrozumieć problem i znaleźć sposoby na jego rozwiązanie. “TaknaO2” ma umożliwić uczniom dostęp do rzetelnych informacji, co pomoże w kształtowaniu bardziej świadomych i przemyślanych opinii na ten temat.

“Planujemy zorganizować serię 8 warsztatów, skierowanych dla uczniów klas 7-8, jak i szkół ponadpodstawowych. Miałyby one na celu zainteresować młodzież w problemem zanieczyszczenia powietrza w skali światowej, jak i tej lokalnej. Najważniejsza jest dla nas świadomość i na tym się skupiamy”

– mówiła Barbara Tyc, współautorka projektu “TAKnaO2”.

“Warsztaty będą miały formę: wykładu, jak i prowadzenia rozmowy. Kolejną częścią “TAKnaO2” będzie debata uczniów wraz z ekspertami na temat odnawialnych źródeł energii, jak i elektrowni jądrowych. Zaprosimy kaliskie szkoły do udziału – chcemy rozpocząć dyskusję na skalę całego miasta. W mediach jest wiele fake newsów na temat OZE, jednak warto mieć rzetelne i obiektywne argumenty. Nie ma co ukrywać, że idea polskiej elektrowni jądrowej jest nadal rozpatrywana i dużą rolę odegrają tu młodzi i ich głos. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie nasi rówieśnicy posiadają wiedzę ogólną w tej tematyce i umieją postawić się po którejś ze stron

– dodał Kajetan Zawartka

“Jeżeli chodzi o poza kaliską młodzież to chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich za pomocą social mediów. Mamy zamiar przyjąć popularnonaukowy format filmików. Ważne jest, aby podejść do tego z uśmiechem, będąc przy tym kompetentnym i zwięzłym”

– powiedziała przewodnicząca MRMK Anna Druciarek, jedna z wolontariuszek.


W najbliższych dniach mamy poznać w jakich placówkach oświatowych będzie realizowany projekt. Inicjatywa trwa od 1 września do 30 listopada. “TAKnaO2” zostało objęte patronatem Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza, Latarnika Kaliskiego oraz jest realizowane w ramach programu: “Akademia Liderów” Fundacji Świętego Mikołaja.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze