Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Tańce blisko ziemi – potańcówka w Głogowej 30 września

„Tańce blisko ziemi” – potańcówka wiejska w Głogowej odbędzie się 30 września na placu w centrum wsi, tuż obok sali wiejskiej. Na bezpłatną zabawę zapraszamy wszystkich mieszkańców Głogowy i okolicznych wsi, chętnych gości z gminy Raszków, z powiatu ostrowskiego i przyjezdnych tancerzy z dalszych miejsc. Głogowa jest dobrym miejscem na zorganizowanie zabawy tradycyjnej, gdyż działa tu od lat zespół ludowy „Głogowianie” współpracujący z kapelami z regionu. Tu urodził się i żył znakomity skrzypek wiejski Władysław Nadobny. W sąsiedniej wsi Skrzebowa działa zespół „Swojacy” oraz młoda kapela dudziarska. Do wiejskiej zabawy zagrają: Kapela z Kociny, Kapela Dudziarska „Swojacy”, Kapela Dudziarska „Snutki” i Kapela „Tursko”. Wskrzesimy tradycyjne melodie oraz tańce i zabawy wielkopolskie: chodzone, wiwaty, oberki, tyrolinki… Zapraszają Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Zespół „Głogowianie”.

Zapraszamy na:

Tańce Blisko Ziemi – potańcówka wiejska w Głogowej

30 września 2023 od godz. 17.00 do…

Głogowa k. Raszkowa

plac przy sali wiejskiej

wstęp wolny

W programie: warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka wiejska, chodzone, wiwaty, polki, oberki, walcerki.

Zagrają do tańca:

Kapela z Kociny

Kapela Dudziarska „Swojacy” z Moszczanki i Skrzebowej

Kapela Dudziarska „Snutki” z Potarzycy

Kapela ludowa „Tursko”

Poprowadzą warsztaty i zatańczą z nami: Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” oraz Anna Rospondek i Anna Gałczyńska z grupy Tańce Blisko Ziemi.

Koło Gospodyń Wiejskich „Głogowa” zaprasza na Święto Pieczonego Ziemniaka.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie.

Tańce Blisko Ziemi w Głogowej odbędą się z udziałem czterech kapel ludowych: Kapeli z Kociny – inicjującej od wielu lat potańcówki w regionie, lokalnej młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Swojacy” z Moszczanki, młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina oraz Kapeli Ludowej „Tursko” spod Pleszewa, która od kilku lat współpracuje z gospodarzem spotkania – Zespołem „Głogowianie”. Każda z tych grup występuje, gra i tańczy w swoich własnych, inspirowanych autentycznymi, odświętnych strojach ludowych. Bogactwo tych ubiorów, pochodzących z różnych stron powiatu ostrowskiego oraz regionu Kaliskie, świadczy o dużej świadomości artystów oraz potrzebie popularyzacji kultury wiejskiej także poprzez strój i wygląd.

Podczas Tańców Blisko Ziemi w Głogowej planowany jest repertuar z regionu Kaliskie, szczególnie melodie taneczne grywane na zabawach i weselach w południowej części Wielkopolski, w powiecie ostrowskim i pleszewskim. Będą to melodie i tańczone do nich: chodzone, wiwaty, oberki, walcerki, tyrolinki i polki. Dużym znaczeniem będzie miało zaprezentowanie przez kapele melodii głogowskiego muzykanta Władysława Nadobnego (zm. w 1988 roku), laureata Baszty na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym. Dzięki badaniom i poszukiwaniom w ostatnich latach udało się odzyskać wiele nagrań z muzyką tego świetnego muzykanta, a granie tych utworów w miejscu jego życia będzie żywym przykładem na możliwość przekazu bogactwa tradycji muzycznych dla lokalnej społeczności i zaszczepienia w tożsamości głogowian. Regionalne tańce będą pokazywane i uczone przez członków zespołu „Głogowianie”. W programie Potańcówki pojawią się także pieśni i przyśpiewki ostrowskie i pleszewskie, śpiewane przez Kapelę z Kociny oraz przez „Głogowian”. Potańcówka będzie prowadzona przez Kapelę z Kociny, z zachowaniem lokalnej gwary i tradycji.


Zabawy tradycyjne pn. „Tańce Blisko Ziemi” to znane już w Kaliskim potańcówki odbywające się cyklicznie, grywane do tradycyjnej muzyki na żywo dla pasjonatów kultury ludowej, a także osób niezwiązanych z folklorem. Popularyzują tym samym zabawę wiejską w różnych częściach Południowej Wielkopolski. Zorganizowana potańcówka ma pomóc w integracji lokalnego środowiska. Ideą jest dostrzeżenie zabawy wiejskiej jako wartości w budowaniu tożsamości regionalnej. W latach 2016-2023 odbyło się ponad 40 edycji zabaw na ludowo.

Zespół Tańca Ludowego „Głogowianie” z Głogowy w gminie Raszków (pow. ostrowski, Południowa Wielkopolska) to gospodarz Potańcówki. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy mieszkańców wsi. Składa się obecnie z 9 par – głównie małżeńskich. „Głogowianie” wykonują tańce regionalne z Głogowy i okolic, szamotulskie i wielkopolskie, mieszczan cieszyńskich, kaszubskie i narodowe. Są laureatami wielu nagród na festiwalach i przeglądach folklorystycznych. W 2018 powstał zwyczaj obrzędowy Wieniec w Głogowej, a w zeszłym roku scenka folklorystyczna oparta na biografii miejscowego wybitnego skrzypka Władysława Nadobnego. Zespół dostał za te wykonania I nagrody na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej. Na poprzednim przeglądzie zespołów folklorystycznych w Brzezinach zajęli II miejsca za suitę tańców szamotulskich w 2014 roku, a w 2016 za tańce mieszczan cieszyńskich. Za Szamotuły zostali także nagrodzeni I miejscem na Międzynarodowym Festiwalu Złoty Kłos w Zebrzydowicach. Otrzymali także I nagrodę starosty sierpskiego w Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu w 2017. Występują na dożynkach, festynach, Estradach Folkloru w Wielkopolsce, a także za granicą. Zespołem kierują Mariola Janiak i Bernard Podziemek, lokalni animatorzy kultury.

Kapela z Kociny działa od 2012 roku pod kierunkiem Krzysztof Rospondka w Kocinie (gm. Sośnie, powiat ostrowski, Południowa Wielkopolska). Kapela ma na swoim koncie kilkaset występów oraz prowadzenie potańcówek. Trzyosobowa kapela gra repertuar wielkopolski w składzie: skrzypce, basy kaliskie, bęben obręczowy lub osznurowany. Bębny zostały wykonane przez Krzysztofa Rospondka, który zajmuje się budowaniem i naprawą tych instrumentów. Zdobyli wiele nagród, m.in. na regionalnym przeglądzie Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach, na sieradzkim festiwalu „Od kujawiaka do oberka”, III miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie (2016), na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach, wyróżnienie w konkursie „Stara Tradycja” w Warszawie w 2013, nagrody na Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu (2019, 2021). Dwukrotnie wystąpili na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kapela tworzy także trzon Zespołu z Kociny. Występują z autentycznym repertuarem z południa Wielkopolski, Ziemi Kaliskiej, a czasem z utworami opracowanymi. Od 2016 roku Kapela z Kociny tworzy potańcówki ludowe pn. „Tańce Blisko Ziemi” na terenie Południowej Wielkopolski. Mają one zachęcić uczestników – dzieci i dorosłych – do zabawy tanecznej przy muzyce tradycyjnej regionu Kaliskie granej na żywo. Podczas potańcówek można nauczyć się podstawowych kroków tańców wielkopolskich oraz świetnie się bawić poznając kulturę wiejską regionu. Do projektu Tańce blisko ziemi są zapraszane także kapele ludowe z regionu.

Kapela dudziarska „Swojacy” z miejscowości Moszczanka i Skrzebowa k. Raszkowa (powiat ostrowski, Południowa Wielkopolska) uczy się i gra pod kierunkiem Michała Umławskiego od 2018 roku. Młodzi artyści grają na dudach wielkopolskich i skrzypcach podwiązanych, charakterystycznych lokalnych instrumentach wiejskich. W 2019 roku kapela brała udział w kilku regionalnych przeglądach: Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu (zdobywając jedną z równorzędnych nagród), Wielkopolskim Turnieju Dudziarzy w Kościanie i Starym Gołębinie (zdobywając wyróżnienie) oraz w Konkursie Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym (I miejsce w kategorii kapel początkujących). W ostatnich dwóch latach kapela z sukcesami brała udział w przeglądach i konkursach dudziarskich na terenie Wielkopolski: m.in. zdobyła I miejsce w kategorii kapel początkujących w XXX Konkursie Kapel Dudziarskich w Bukówcu Górnym (2021), I miejsce w kategorii dziecięcej podczas I Rawickiego Maratonu Dudziarskiego (2021). W 2020 i 2022 roku uczniowie Wiktor Marszał i Cezary Bednarczyk pod kierunkiem swojego mistrza zdobyli I nagrody na Festiwalu w Kazimierzu.

Kapela Ludowa „Tursko” działa przy Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca, istniejącym od 1971 roku w Tursku w gminie Gołuchów (powiat pleszewski, Południowa Wielkopolska). Przez ten czas – dzięki ogromnemu wsparciu i inicjatywie jego kierowniczki, a zarazem członkini kapeli Sewerynie Grabowskiej oraz jej współpracowników – zespół szukał, gromadził i opracowywał muzykę, pieśni i tańce swojego regionu. Obecnie zespołem i kapelą kieruje Robert Jankowski. Bardzo duża dbałość o autentyczność stroju ludowego prezentowanego przez Zespół z Turska także przybliża ich do prawdziwego wizerunku kultury wiejskiej sprzed co najmniej wieku. Ważne w zespole jest ciągłe podnoszenie techniki wykonawczej, aby jak najbardziej zbliżyć przedstawiane tańce i obyczaje do oryginalnego wykonania sprzed lat. W składzie Kapeli „Tursko” znajdują się skrzypce, akordeon, klarnet, bęben i kontrabas, ale także autentyczne instrumentarium kapeli wiejskiej, m.in. charakterystyczne dla subregionu znad Prosny – basy kaliskie. Kapela w swoim repertuarze posiada melodie z Turska i okolicznych wsi. Przygrywa Zespołowi do tańca oraz obrazków folklorystycznych, m.in. „Dyngus” i „Podkoziołek” ilustrowane tańcami i przyśpiewkami. W zespole występuje naturalna wymiana pokoleń – starsi wykonawcy przekazują swoje umiejętności młodszym, także dzieciom, które już tańczą i śpiewają w Zespole. Z „Turskiem” od początku związane są całe rodziny, które dzięki temu żyją folklorem na co dzień i w sposób naturalny przekazują sobie wiedzę. Kapela współpracuje także z Zespołem „Głogowianie” grając podczas ich występów.

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze