Teatr podsumowuje 61. edycję KST

Po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych, a w nich aż 77 kreacji aktorskich, Jury wyłoniło najlepsze aktorki i aktorów 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Grand Prix otrzymała Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna" Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie. Do gospodarzy trafiły aż trzy nagrody.

Kaliskie Spotkania Aktorskie, założone w 1960 roku przez Tadeusza Kubalskiego, to jedyny festiwal teatralny w Polsce poświęcony sztuce aktorskiej. Tradycyjnie odbywa się w maju, jednak w tym roku po raz drugi został przeniesiony na wrzesień ze względu na pandemię. Kilka dni przed rozpoczęciem, nastąpiła zmiana w repertuarze – w lubelskim Teatrze im. Juliusza Osterwy zarejestrowano przypadki Covid-19, więc spektakl „Tramwaj zwany pożądaniem” został zastąpiony przedstawieniem gospodarzy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej.

Ta zmiana była bardzo owocna dla kaliskiego Teatru – Karol Biskup grający Parchę otrzymał wyróżnienie aktorskie, a Agnieszka Dzięcielska za rolę Barmanki otrzymała Nagrodę im. Ignacego Lewandowskiego za rolę epizodyczną.

To nie koniec nagród dla kaliskich aktorów – Izabela Wierzbicka, niedawno doceniona przez znanego krytyka Jacka Sieradzkiego, otrzymała Drugą Nagrodę Aktorską za rolę w „Czytaniu ścian” na podstawie reportażu Mariusza Szczygła.

Grand Prix festiwalu otrzymała Danuta Stenka w wybitnej roli Charlotty w spektaklu “Sonata jesienna” Ingmara Bergmana w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru Narodowego w Warszawie. Jury doceniło także aktorkę grającą jej córkę Ewę – Zuzanna Saporznikow dostała Specjalną Nagrodę Aktorską dla aktorki na początku drogi artystycznej, którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji “Pałac Tłokinia”, Angelika i Piotr Mazek.

Najwięcej nagród otrzymali aktorzy „Wstydu” Marka Modzelewskiego z Teatru Współczesnego w Warszawie: do Jacka Braciaka, Izy Kuny i Agnieszki Suchory trafiły nagrody aktorskie, a spektakl zwyciężył w plebiscycie publiczności na Naj-Bogusławski spektakl.

Triumfował też zespół “Kruka z Tower” Andrieja Iwanowa z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy: Katarzyna Herman za rolę Matki otrzymała nie tylko Pierwszą Nagrodę Aktorską, ale też miano Naj-Bogusławskiej aktorki w plebiscycie publiczności. Jury doceniło również jej scenicznego partnera Konrada Szymańskiego, do którego trafiła Trzecia Nagroda Aktorska. 

W tej edycji KST przyznano też Nagrodę Specjalną za grę zespołową, która trafiła do Moniki Frajczyk, Mai Pankiewicz, Bartosza Bieleni i Marcina Czarnika za role w spektaklu “Dług” w reż. Jana Klaty, z Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Specjalną Nagrodę Aktorską za rolę komediową ufundowaną przez “E-TOTO Zakłady Bukmacherskie” otrzymał Grzegorz Małecki, Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez ZASP przyznano Arturowi Święsowi, a Agnieszkę Przepiórską jury doceniło Wyróżnieniem aktorskim.

W tegorocznym jury zasiadali: Kalina Zalewska, Marcin Hycnar, Janusz Łagodziński oraz Marcin Zawada.

Podczas 61. KST bardzo prężnie działała grupa wolontariuszy – w mediach społecznościowych Teatru codziennie pojawiały się filmowe relacje z opiniami widzów, ciekawostkami i zakulisowymi nowinkami, a w foyer można było przeczytać Dziennik Festiwalowy z recenzjami spektakli konkursowych. Każdego dnia widzowie uczestniczyli w spotkaniach z artystami prowadzonych przez Huberta Michalaka.

Kolejna edycja festiwalu zaplanowana jest na maj 2022 roku. Kaliskie Spotkania Teatralne dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz z funduszy Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

 

Źródło: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

 

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter