Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Młodzież stworzy projekty do Budżetu Obywatelskiego?

Fundacja Bolesława Pobożnego zaprasza młodzież, szczególnie uczniów szkół średnich i studentów, na warsztaty dotyczące Budżetu Obywatelskiego, które poprowadzą Maciej Antczak oraz Aleksandra Nowacka. Podczas zajęć zostaną opracowane projekty, które potencjalnie zostaną zgłoszone do tegorocznego BO.

Budżet obywatelski pełni wiele funkcji, choć bywa niejednoznacznie oceniany. Pozwala zarówno na uzupełnienie podstawowych braków infrastrukturalnych, jak i na przeprowadzanie działań nietypowych, ale pożądanych przez mieszkańców. Stanowi instrument w rękach zwykłych mieszkańców, aktywistów czy dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych. Budżet Obywatelski funkcjonuje w naszym mieście od 2015 roku, a do tej pory zrealizowano blisko 350 projektów. Jak się mają sprawy z kaliskim budżetem obywatelskim?

Podstawową zaletą budżetu obywatelskiego nie jest to, że wybrane w nim zostaną rzeczywiście przełomowe, najlepsze projekty. Przykładem jest legendarny kontrapas na Śródmiejskiej, który okazał się być zupełnie niedopasowany do tkanki komunikacyjnej miasta, a następnie został zlikwidowany – mówi Maciej Antczak, prowadzący czwartkowe szkolenie. – Jednak jego niewątpliwą zaletą jest zaangażowanie mieszkańców w myślenie o mieście, o tym, co można w nim zmienić. To pomaga budować lokalną tożsamość i zespala kaliszan ze swoją małą ojczyzną – dodaje Antczak.

Spotkanie odbędzie się w czwartek (06.04) godzinie 12:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych. Warsztaty są bezpłatne.

Plan warsztatów:

1. Omówienie idei Budżetu Obywatelskiego. Przełomowa koncepcja współrządzenia miastem czy atrapa społeczeństwa obywatelskiego?
2. Jakie wnioski można by zgłosić do BO? Kreatywna praca warsztatowa.
3. Omówienie szczegółowego kształtu wniosku wraz z przykładami.
4. Wybór najlepszych pomysłów i plan działania w zakresie zgłoszenia ich do BO.

Dostępna będzie także przerwa kawowa.

Aleksandra Nowacka to przewodnicząca Kaliskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, z kolei Maciej Antczak jest jej wiceprzewodniczącym. Oboje działają społecznie i mają doświadczenie w zakresie tworzenia wniosków projektowych, w tym wniosków do Budżetu Obywatelskiego.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2021-2030.

Źródło: Fundacja Bolesława Pobożnego

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze