FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Tłusty Czwartek, czyli pączki nadziewane słoniną

Tłusty Czwartek to dzień powszechnie znany i z radością celebrowany przez niemalże każdego Polaka. To idealny moment, w którym bez wyrzutów sumienia można najeść się pączków za wszystkie czasy. W ten dzień królują jednak różnego rodzaju słodkości, takie jak donuty, faworki, racuchy i inne frykasy.

Spis treści

Kiedy przypada Tłusty Czwartek?
Historia Tłustego Czwartku, czyli od pączków ze słoniną do pączków z marmoladą
Od kiedy Tłusty Czwartek świętowany jest na słodko?
Mała ciekawostka, czyli czym był i do czego doprowadził „Combrowy Czwartek”?

W Polsce istnieje wiele różnych rodzajów pączków – od tych z marmoladą i lukrem, po te z budyniem, serem lub alkoholem. W niektórych regionach popularnością cieszą się również faworki, chrusty czy też kołacze. Niezależnie od wybranej słodkości, Jutrzejszy dzień to bez wątpienia idealna okazja do zjedzenia czegoś pysznego i wyjątkowego.

Kiedy przypada Tłusty Czwartek?

Tłusty Czwartek

Według kalendarza chrześcijańskiego święto słodkości przypada na ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 40-dniowym okresem przed Wielkanocą, tym samym rozpoczynając ostatni tydzień karnawału. W tym roku dzień ten obchodzimy 16 lutego.

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Nazywany był kiedyś:

  • mięsopustem,
  • zapustami
  • ostatkami,
  • karnawałem.

Historia Tłustego Czwartku, czyli od pączków ze słoniną do pączków z marmoladą


Tradycja jedzenia pączków w ten dzień ma swoje początki w pogaństwie. Świętowali oni w ten sposób odejście zimy i nadejście wiosny. Ich sposobem na uczczenie tego było spożywanie tłustych potraw – głownie mięsa. Na zagryzkę jedli pączki, które wtedy były wyrabiane z ciasta chlebowego, nadzieniem natomiast była słonina.

Od kiedy Tłusty Czwartek świętowany jest na słodko?

Tłusty Czwartek

Zwyczaj spożywania słodkich pączków był praktykowany na dworach polskich od około XVI wieku. Różniły się one jednak od tych, które znamy obecnie. Niektóre z nich w środku miały mały orzech lub migdał. Osoba, która trafiła na taką niespodziankę miała cieszyć się szczęściem i dostatkiem.

Od XVII zaczęto inspirować się kuchnią francuską i przyrządzać pączki w formie znacznie lżejszej. Postawiono również na ciasto drożdżowe, które przez swój bardziej apetyczny wygląd miało zachęcać do spożywania.

Mała ciekawostka, czyli czym był i do czego doprowadził „Combrowy Czwartek”?

Dawniej w Małopolsce Tłusty Czwartek nazywano „Combrowym Czwartkiem”. Jego obchody wywodziły się z legendy, która mówi o rządach burmistrza Combra. Nie cechował się on życzliwością, szczególnie dla handlarek, którym zakazał handlowania na krakowskim rynku. Według legendy zmarł on w Tłusty Czwartek, w który później handlarki co roku urządzały huczne zabawy, podczas których zaczepiały mężczyzn zmuszając ich do zabawy lub oddania odzieży wierzchniej, w zamian za krzywdy których niegdyś doświadczyły.

fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze