baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

To już 4. Kaliskie Biennale Sztuki!

„A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to czwarta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostaną także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Dagny i Daniela Szwed, duet kuratorski tegorocznej edycji biennale.

W wyniku naboru ogłoszonego w listopadzie 2022 roku, na konkurs napłynęło 96 prac 58 artystów. Podczas obrad komisji, które zakończyły się 17 marca 2023 roku, zdecydowało o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu 49 prac, 39 artystów (w tym jednego duetu). Wystawa konkursowa będzie prezentowana od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej prezentowane będą prace uczestników wystaw konkursowych. Wśród nich są: Dominik Augustyniak, Piotr Blajerski, Patryk Cannon, Michalina Choroszczuk-Tilgner, Natalia Czarcińska, Ziemowit Fincek, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Lidia Głazik, Agnieszka Godszling, Mariusz Hetmann, Yunna Honchar, Marek Jakuszewski, Wiktor Jerzy Jędrzejak, Adrian Kempa, Ewa Kopeć, Beata Kotecka, Ewa Kowalczyk-Wiśniewska, Janusz Lewandowski, Małgorzata Łuczyna, Marta Marek, Michał Mąka, Elena Ovcharova z Paulą Wange-Burkietowicz, Sylwia Owczarek, Dominika Pinczak, Piotr Piskozub, Victtoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, Bianka Rolando, Izabela Rudzka, Zofia Szada- Borzyszkowska, Grzegorz Tomasiak, Jolanta Wdowczyk, Maria Werbicka, Tomasz Wolff, Dawid Woźniak, Adrian Wykrota i Shuai Zhang.

Na uroczystej gali biennale poznamy laureatów tegorocznych nagród i wyróżnień. W tej edycji zostanie przyznana nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy), nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji), Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (wystawa w MZOK) oraz nagroda publiczności.

Podczas tegorocznych „A-Kumulacji” głos zabiorą zaproszone przez duet kuratorski, artystki, które
w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmią: Justyna Banaszczyk, Dominika Korzeniecka, Magda Mellin, Karolina Mełnicka, Dominika Olszowy, Karolina Rec, Iza Tarasewicz i Ola Winnicka.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w Galerii Pulsar już podczas wernisażu odbędzie się performans dokamerowy Magdy Mellin, którego rejestrację prezentować będziemy w tej przestrzeni przez cały czas trwania Biennale. W Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, oprócz wystawy konkursowej, zobaczyć będzie można prace: Karoliny Mełnickej (obiekt dźwiękowy „Korona błazna”), Dominiki Olszowy (wideo „Krajobraz zimowy”), Karoliny Rec (instalacja audio-wideo „Out of frame”) oraz Izy Tarasewicz („Instrument, który nie ma jeszcze nazwy”). Dźwięki stworzone przez Karolinę Rec usłyszeć będzie można, także w przestrzeni miasta, dzięki rowerowej akcji „rozwożenia sztuki”. Rysunki Izy Tarasewicz, które powstały przy okazji pracy nad „Instrumentem, który nie ma jeszcze nazwy”, zaprezentujemy w wiatach 7 przystanków autobusowych w ramach „Postoju ze Sztuką”. W sklepie po dawnej „Modzie Polskiej” przy ulicy Śródmiejskiej 31, zagości Ola Winnicka ze swoją instalacją „Siory Originals Wyjatkowe jak Ty”. Ekspozycja w sklepie będzie dostępna dla zwiedzających, od 12.00 do 16.00 w każdy czwartek podczas  trwania biennale. W wernisażowy wieczór, 20 kwietnia o 20.30 w sklepie po „Modzie Polskiej” Siory zagrają swój koncert. Ola Winnicka odbędzie też krótką wizytę/interwencję  w środę19 kwietnia, w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu. W Hotelu Hampton by Hilton przy ul. Chopina 9 i w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego przy ul. Nowy Świat 28/30, usłyszeć i zobaczyć będzie można wideo z zarejestrowanego koncertu Dominiki Korzenieckiej, na który zaprosimy w piątek 21 kwietnia o godzinie 20.00 do Malarni Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Tego samego dnia o 13.00, będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawach biennale, poprowadzonym przez Dagny i Daniela Szwed. Nie zabraknie też pokazu filmowego  w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który zaplanowany został na poniedziałek 8 maja, o 20.00 w Zielonej Strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Zaprezentujemy wtedy film „Bunch of Kunst” w reżyserii Christine Franz. Wieczór finisażowy w czwartek 25 maja, uświetni koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk oraz Resiny czyli Karoliny Rec, do której dołączy Daniel Szwed.

Konkurs jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy
z Miastem Kalisz, Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym
w Kaliszu UAM w Poznaniu. Wystawy konkursowe, przyczyniają się do integracją środowiska artystycznego, dają również szansę zaprezentowania szerokiego spektrum działań podejmowanych przez twórców związanych z naszym miastem.

Źródło: Galeria Sztuki Tarasina

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze