baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

TOMASZ BIELSKI QUARTET z jazzową dedykacją dla Fibigerów

To właśnie z myślą o znamienitych kaliszanach Tomasz Bielski, kompozytor, aranżer oraz doskonały i wszechstronny saksofonista napisał suitę In Memory of Irena & Gustaw Fibiger, która zabrzmi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej w piątek, 19 maja o godz. 19.00 w Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej.

Stworzona dla upamiętnienia wybitnych kaliszan suita to sześcioczęściowe muzyczne opowiadanie o dziejach życia i miłości Ireny i Gustawa Fibigerów. Tomasz Bielski zawarł w nim rozdziały, które mówią o duchowym spotkaniu tych dwojga i prowadzą przez całe ich życie po kolejnych stronach jazzowej partytury. Suita, którą skomponował lider kwartetu wypełni pierwszą połowę koncertu, który po romantycznej, refleksyjnej pierwszej części przeobrazi się w prawdziwy festiwal wybranych z wyjątkowym smakiem i zaaranżowanych przez Tomasz Bielskiego jazzowych standardów w rozmaitych kolorach i nastrojach. Usłyszymy utwory m.in. zapoznanego wielkiego polskiego kompozytora muzyki jazzowej i filmowej Bronisława Kapera, a także Chicka Corei, gwiazdy światowych jazzowych scen, wybitnego pianisty i kompozytora zmarłego w 2021 r., czy najwspanialsze fragmenty twórczości błyskotliwego brazylijskiego gitarzysty Luiza Bonfy. Program, który zaprezentuje kwartet Tomasz Bielskiego zapowiada się na wyjątkową przyjemność dla miłośników klasycznego jazzu z dodatkiem egzotycznych akcentów muzyki z Ameryki Łacińskiej.

Tomasz Bielski, który zaprezentuje się ze swoim kwartetem w składzie – Wojciech Puszek (fortepian), Andrzej Zielak (kontrabas), Jarosław Gaś (perkusja), jest nie tylko liderem projektu, kompozytorem i aranżerem, ale przede wszystkim wszechstronnym saksofonistą, który posługuje się z taką samą sprawnością i wirtuozerią zarówno altem i sopranem, jak i fletem. Tomasz Bielski to także członek Zespołu Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, który w swojej pracy artystycznej nie ogranicza się jedynie do wykonywania muzyki klasycznej, jest również aktywnym i cenionym jazzmanem. Jako muzyk sesyjny nagrywał z takimi sławami polskiej muzyki jak: Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Jacek Bednarek, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Nahorny. Długoletnia współpraca z Henrykiem Kuźniakiem i Lechem Brańskim zaowocowała zaproszeniem Tomasza Bielskiego do udziału w nagraniu muzyki do wielu znakomitych polskich filmów i seriali: Seksmisja, obie części Va Banque, W labiryncie i wielu innych.

Za aranżację całego repertuaru koncertu na kwartet jazzowy i orkiestrę odpowiada oczywiście Tomasz Bielski, z kolei Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi dyrygent Robert Kurdybacha – wszechstronny artysta i pedagog związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Historię powstania specjalnej jazzowej dedykacji dla rodziny Fibigerów oraz pozostałą część koncertu przybliży publiczności dziennikarka Radia Poznań Danuta Synkiewicz.

Koncert dedykowany rodzinie Fibigerów w wykonaniu TOMASZ BIELSKI QUARTET odbędzie się w piątek, 19 maja o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej (Aula UAM). Bilety w cenie 80 zł (bilet normalny) i 70 zł (bilet ulgowy) do nabycia online oraz w kasie Filharmonii Kaliskiej, przy ul. Aleja Wolności 2.

INFORMACJE

TOMASZ BIELSKI QUARTET. Koncert dedykowany rodzinie Fibigerów

19 maja 2023 r., godz. 19.00

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej,

Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, ul. Nowy Świat 28/30

BILETY:

80 zł bilet normalny, 70 zł bilet ulgowy

Kasa biletowa:

tel.: +48 62 757 07 48 | e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl | Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Od wtorku do piątku w godz. 12:00 – 17:00.

W dniu koncertu w godz. 12:00 – 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.

Online:

TOMASZ BIELSKI QUARTET. Koncert dedykowany rodzinie Fibigerów

https://bit.ly/Tomasz-Bielski-Quartet

Program:

Suita In Memory of Irena & Gustaw Fibiger skomponowana przez lidera zespołu oraz program standardów jazzowych (m.in. Chick Corea, Luiz Bonfa czy Bronisław Kaper) w autorskich aranżacjach Tomasza Bielskiego na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną.

Wystąpią:

Tomasz Bielski – kompozycje, aranżacje, saksofony, flet

Wojciech Puszek – fortepian

Andrzej Zielak – kontrabas

Jarosław Gaś – perkusja

Robert Kurdybacha – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Danuta Synkiewicz – prowadzenie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze