baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Ruszyły testy aplikacji wspierającej pasażerów z niepełnosprawnościami wzrokowymi w autobusach KLA

Kalisz jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął testy innowacyjnej aplikacji mobilnej INTROS, która ma zrewolucjonizować sposób korzystania z transportu publicznego przez osoby z niepełnosprawnościami wzrokowymi. System, opracowany we współpracy ze Szwajcarską Federacją Niewidomych i Słabowidzących, umożliwia automatyczną komunikację między pasażerem a kierowcą autobusu.

Aplikacja INTROS oferuje kompleksowe wsparcie na każdym etapie podróży. Użytkownicy mogą zdalnie sprawdzić rozkład jazdy, wysłać żądanie wejścia do nadjeżdżającego pojazdu oraz zaprogramować wybraną trasę z przystankami docelowymi. Gdy autobus zbliża się do przystanku, system automatycznie odtwarza przez głośniki zewnętrzne informację o numerze linii i kierunku jazdy, a następnie emituje sygnały dźwiękowe pomagające w zlokalizowaniu drzwi pojazdu.

„To niezwykle ważny krok w kierunku budowania miasta dostępnego dla wszystkich mieszkańców. Dzisiejszy kurs miejskiego autobusu z nowoczesnym mobilnym systemem wsparcia dla osób niewidomych i niedowidzących pokazuje, jak wiele robimy i wciąż możemy zrobić, by zwiększyć ich samodzielność i bezpieczeństwo. Nasza infrastruktura musi służyć każdemu, niezależnie od ograniczeń – i to jest tylko początek zmian, które wprowadzimy”

– powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Kaliskie Linie Autobusowe już teraz oferują szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Flota składa się z 68 autobusów niskopodłogowych wyposażonych w rampy dla wózków inwalidzkich oraz możliwość obniżenia progu wejścia. 50 pojazdów posiada przyciski oznaczone alfabetem Braille’a, a 60 autobusów jest wyposażonych w system głosowych zapowiedzi przystankowych.

Miasto Kalisz złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach Działania FENX.03.01 „Transport miejski” Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. W przypadku otrzymania dofinansowania przewidywane jest nie tylko wprowadzenie rozwiązań ułatwiające korzystanie przez osoby niedowidzące i słabowidzące z komunikacji miejskiej w Kaliszu i Ostrowie, ale także projekty takie jak budowa węzła przesiadkowego przy ul. Złotej i Majkowskiej, budowa dróg dla pieszych i rowerów na ul. Majkowskiej, Złotej i Długosza oraz budowa kładki pieszo-rowerowej nad Prosną w rejonie mostu św. Wojciecha na Szlaku Bursztynowym. Łączna przewidywana wartość inwestycji, o których finansowanie wnioskuje miasto w ramach programu FEnIKS, to ponad 137 mln zł.

Kalisz.pl

Foto: Kalisz.pl oraz LK

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze