„Trzecia fala” epidemii i rekordy zakażeń

W Wielkopolsce odnotowywane są kolejne przyrosty zakażeń na COVID-19. Dziś według raportu Ministerstwa Zdrowia odnotowano w regionie 3188 zachorowań. Wzrost osób chorych i obserwowane zwiększone zapotrzebowanie na łóżka dla pacjentów z Covid-19 powodują konieczność dalszego poszerzania bazy łóżkowej w szpitalach. Wojewoda wielkopolski systematycznie podejmuje decyzje o utworzeniu nowych miejsc dla pacjentów. Tylko w tym tygodniu w regionie utworzono 513 nowych miejsc. Stale zwiększana jest liczba miejsc w szpitalu tymczasowym na MTP.

Nowe łózka są tworzone w całej Wielkopolsce. Wczoraj wojewoda wielkopolski o aktualnej sytuacji związanej z walką z pandemią rozmawiał z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którym podziękował za dotychczasowe zaangażowanie. „Jesteśmy w trakcie dużych wzrostów zakażeń wymagających  hospitalizacji.  Wierzę, że nasza współpraca i zintensyfikowanie działań w obszarze walki z pandemią, poszerzania bazy łóżkowej  pozwolą w dalszym ciągu zabezpieczyć Wielkopolan przed tym zagrożeniem” – mówił wojewoda. 

W związku z dużym obłożeniem pacjentów w szpitalach północnej części województwa, zgodnie z podjętymi decyzjami wojewody i rekomendacjami NFZ, od dziś 139 łóżek na II poziomie zabezpieczy szpital w Pile. W sumie lecznica będzie dysponowała 174 łóżkami dla pacjentów z Covid-19. Wzmocniono także zabezpieczenie dla pacjentów w szpitalu MSWiA w Poznaniu o dodatkowe 46 łóżek. Szpital utrzyma funkcjonowanie oddziału hematologii. Łącznie będzie od piątku dysponował 106 łóżkami, w tym 15 respiratorowymi. Od 31 marca zwiększa się też o 15 liczba łóżek na II poziomie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii – Szpital w Ludwikowie będzie dysponował 55 łóżkami na II poziomie zabezpieczenia. 

Również szpital tymczasowy na MTP, za akceptacją wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, zwiększył dziś liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19 o kolejny moduł. W sumie w szpitalu na MTP dostępnych jest 206 łóżek. 

Wraz ze zwiększeniem liczby łóżek,  służby wojewody zabezpieczyły także biały personel dla szpitala tymczasowego. Od dziś uruchomione zostaną dodatkowe zespoły pracowników szpitala reumatologicznego w Śremie oraz gnieźnieńskiego szpitala Dziekanka, które poszerzą kadrę szpitala tymczasowego. Obecnie 40 łóżek w szpitalu jest zabezpieczone kadrą ze szpitala powiatowego w Środzie Wlkp. oraz pielęgniarkami ze szpitala klinicznego im. W. Degi w Poznaniu. Poszerzenie bazy łóżkowej o moduły obsługiwane przez lekarzy ze Środy Wlkp., Gniezna i Śremu jest możliwe dzięki samoorganizacji i zrekrutowaniu do pracy lekarzy przez dyrektorów tych podmiotów leczniczych. Wojewoda wielkopolski wydał także decyzje o skierowaniu do pracy w szpitalu tymczasowym dla 15 strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego oraz 16 lekarzy. 

Według aktualnych danych wielkopolskie szpitale dysponują 2627 łóżkami, z czego wolnych jest 459. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 297 łóżek z 2096. Aktualnie w regionie jest 216 łóżek respiratorowych, z czego 74 jest dostępnych. Łącznie na II poziomie zabezpieczenia od 31.03. w Wielkopolsce będzie 2418 łóżek, w tym 191 respiratorowych.

Źródło: WUW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze