Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Trzej Królowie przejdą ulicami Kalisza!

6 stycznia obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego znane powszechnie jako Trzech Króli. Jest to jedna z najstarszych uroczystości chrześcijańskich, celebrowana nawet wcześniej niż Boże Narodzenie. Z tej okazji w najbliższy piątek ulicami naszego miasta przejdzie Kaliski Orszak Trzech Króli.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo podobny, bo „napisany” już 2000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

W Kaliszu o godzinie 12:00 trzej królowie wyruszą z kaliskiej katedry, gdzie od 11:15 odbywać się będzie Msza Święta, a następnie będą podążać w kierunku kościoła Świętej Rodziny (ul. Harcerska 1A). Tam królowie oddadzą pokłon Dzieciątku w żłobie oraz odbędzie się Koncert Kolęd. Istnieje możliwość, podobnie jak w latach ubiegłych, dołączenia do pochodu na trasie jego przejścia.

W tym roku inicjatywa odbędzie się w pełnej formie – poprzednia edycja była ograniczona obostrzeniami pandemicznymi. Partnerami wydarzenia są: Miasto Kalisz, Diecezja Kaliska, Stowarzyszenie Akcji Miłosierdzia im. O. Stefana Dzierżka przy klasztorze o.o. Jezuitów oraz Duszpasterstwo Akademickie „Na piętrze”.

Fot.: arch.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze