Trzynasta interwencja w tym roku kaliskiej straży w związku z zapaleniem się sadzy

Kaliska straż apeluje by w miejscach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego - usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miejska straż interweniowała już w podobnych zdarzeniach 13 razy w tym roku - ostatnio w domu jednorodzinnym w Żelazkowie.

Zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie w budynku jednorodzinnym w Żelazkowie wpłynęło do kaliskiej straży 3 lutego ok. godz. 10:45. Na miejsce skierowano łącznie 3 zastępy straży pożarnej z JRG nr 1 i 2 w Kaliszu oraz OSP Tykadłów. Działania straży w pierwszej kolejności polegały na wygaszeniu w piecu C.O. następnie przy pomocy piasku i wycioru kominowego przystąpiono do ugaszenia palącej się sadzy i jednocześnie wybierano żar z wyczystki kominowej. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono budynek przy pomocy kamery termowizyjnej i miernika wielogazowego, oba urządzenia nie wykazały zagrożenia. Jak mówi mł. kpt. Szymon Zieliński z Wydziału Prewencji Społecznej KG PSP:

“W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy o prawie budowlanym zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).”

 

Źródło: KM PSP w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter