Tylko 4 oferty odrzucone – wiemy, kto zrealizuje zadania z zakresu kultury!
Konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego został rozstrzygnięty. W konkursie pojawiły się 34 propozycje, z których wybrano 18 zwycięskich. Łączna kwota przyznanego wsparcia to 159 334,50 zł.
Największe dofinansowanie otrzyma Stowarzyszenie Strzeleckie BELLONA na XXI Piknik Militarny – 25 tys. złotych (kwota wnioskowana 66 900 zł), Stowarzyszenie Orkiestry Dętej OSP Dobrzec-Kalisz na realizację imprez kulturalnych z okazji świąt państwowych i obchodów rocznicowych, organizacja koncertów z okazji świąt państwowych i obchodów rocznicowych – 19 334,50 zł (kwota wnioskowana taka sama) oraz Towarzystwo Śpiewacze ECHO na XXX Jubileuszowe Wielkopolskie Spotkania Chóralne Carmen Sacrum Festiwal 2023 – 18 tys. złotych (kwota wnioskowana 24 555 zł).
Ponadto na wsparcie przedsięwzięć i wydarzeń mogą liczyć również:
a) w zadaniu 1 – realizacja przedsięwzięć o najwyższych walorach artystycznych, służących zaspokajaniu potrzeb kulturalnych mieszkańców Kalisza, w tym organizowane w formie festiwali, przeglądów, konkursów imprezy muzyczne, chóralne, teatralne, literackie, taneczne, plastyczne i widowiska historyczne oraz mecenat Miasta Kalisza nad miejscowymi artystami i zespołami biorącymi udział w przeglądach konkursach, festiwalach itp. o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim oraz współrealizowanych z miastami partnerskim:
- Stowarzyszenie Zespół Folklorystyczny Calisia – 7 tys. złotych
- Wielkopolski Oddział ZLP – 7 tys. złotych
- Stowarzyszenie Józef – 3 tys. złotych
- Stowarzyszenie Fotograficzne „Poza Kadrem” im. Ryszarda Szymańskiego – 3 tys. złotych
- Stowarzyszenie Multi. Art – 4 tys. złotych
- Parafia rzymsko- katolicka pw. Miłosierdzia Bożego – 10 tys. złotych
- Stowarzyszenie „PRO KALISIA” – 13 tys. złotych
- Fundacja Ambasada Kultury – 5 tys. złotych
b) w zadaniu 2 – popularyzacja sztuki i dziedzictwa kulturowego Kalisza oraz postaci wybitnych Kaliszan w formie niekomercyjnych i niskonakładowych wydawnictw, w tym płytowych, oraz organizacja konferencji sympozjów, sesji, seminariów naukowych i popularno-naukowych, w tym projekty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego:
- Fundacja „Bread of Life” – 4 tys. złotych
- Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu – 10 tys. złotych
- Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz – 1 tys. złotych
c) w zadaniu 3 – realizacja projektów z zakresu edukacji kulturalnej i dziedzictwa narodowego poprzez organizację programów adresowanych głównie do młodzieży szkolnej i studentów (w formie warsztatów, kursów i konkursów):
- Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „SCHOLA CANTORUM’ – 10 tys. złotych
d) w zadaniu 4 – realizacja projektów artystycznych organizowanych w przestrzeni miejskiej, w tym w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień), w tym gry miejskie:
- Południowo – Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr – 9 tys. złotych
- Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Kaliszu (2 zadania) – 2 tys. złotych + 4 tys. złotych
Warto wspomnieć, że w tym roku tylko 4 oferty zostały odrzucone z przyczyn formalnych – w tym dwie z uwagi na niezłożenie oferty w formie papierowej, co było wymogiem z ogłoszenia konkursowego. Odrzucono projekt „Koncertu dla Młodych Edycja V” od Instytutu Kaliskiego, „Warsztatów Muzyki Liturgicznej pt. <Z nami chwalę niebo całe>” od Stowarzyszenia Józef, „V Międzynarodowego Konkursu Wokalnego <Viva Calisia – 2023>” od Fundacji Ewy Iżykowskiej „ARTE EVA” oraz „XI Literackiej gry miejskiej KALISZANIE PISZĄCY” od Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz. W ubiegłym roku odrzuconych ofert było znacznie więcej. 11 propozycji odrzucono z przyczyn formalnych (oferta nie dotyczyła zadania, na które był ogłoszony konkurs lub nie wypełniono wszystkich wymaganych pól w formularzu), a 4 z przyczyn formalnych wynikających z zapisów ogłoszenia konkursowego (brak nazwy zadania na kopercie).
Fot.: XX Piknik Militarny (arch.)