
Tysiąc lat historii, trzy dni atrakcji. Jubileuszowy Jarmark Archeologiczny w Zawodziu
W Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu już niebawem odbędzie się 30. edycja Jarmarku Archeologicznego. Jubileuszowa edycja odbywa się w szczególnym kontekście – tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.
– W tym roku obchodzimy tysięczną rocznicę koronacji pierwszego władcy dynastii Piastów, Bolesława Chrobrego – przypomniał podczas konferencji prasowej Marcin Magdziński, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. – Chcielibyśmy uczcić to wydarzenie organizując trzydziesty jarmark archeologiczny, jedno z najstarszych historycznych wydarzeń plenerowych w naszym kraju.
Inscenizacja koronacji i średniowieczne atrakcje
Kulminacyjnym momentem tegorocznej edycji będzie widowisko historyczne. – Inscenizacja koronacji królewskiej przygotowana zostanie na podstawie pontyfikałów – ksiąg liturgicznych zawierających modlitwy, opisy urzędów i ceremonii, w tym właśnie koronacji – zapowiedział Magdziński.
Magdalena Greberska, kierowniczka Rezerwatu, przedstawiła bogaty program: – Będzie też obozowisko podróżne księcia, targ niewolników, działania z zakresu archeologii eksperymentalnej: pokazy brązownika, szkła dmuchanego, średniowieczna apteka. Dodała również, że zwiedzający będą mogli skosztować regionalnych potraw serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kościelca, spróbować wyplatania koszy czy zapoznać się z wynikami najnowszych badań archeologicznych.
– Naszym założeniem jest, żeby całe Zawodzie żyło – żeby każde miejsce w tym średniowiecznym grodzie przybliżało nam historię i pokazywało, jak taka koronacja mogła wyglądać. Wiadomo, że w Kaliszu nie koronowano króla, ale chcemy uczcić tysiąclecie koronacji – dodała.
Miasto wspiera, wstęp z Kartą Mieszkańca bezpłatny
Wydarzenie wspierają władze miasta. Jak zaznaczył wiceprezydent Grzegorz Kulawinek:
– Otwieramy nową przestrzeń do fantastycznej współpracy z Muzeum Kaliskim. (…) To, co istotne, to włączenie się miasta w obchody – 3-majówka odbędzie się w ramach jarmarku.
– Dla dzieci, dla starszych osób – to także powtórka z historii. Na tym nam wszystkim zależy, żeby pokazać to piękne, najstarsze metrykalne miasto w Polsce – dodał wiceprezydent.
Władze muzeum i miasta apelują, by – w miarę możliwości – na wydarzenie przybywać pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Na teren rezerwatu wstęp będzie biletowany, ale 3 maja – w ramach miejskiej majówki – posiadacze Karty Mieszkańca wejdą za darmo.