Ceków
baner_FBAnt
baner_FBAnt
Baner (1200 x 200 px) (1)
Confidance_baner
wszystkie_wiadomosci

Tysiąc lat historii, trzy dni atrakcji. Jubileuszowy Jarmark Archeologiczny w Zawodziu

W Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu już niebawem odbędzie się 30. edycja Jarmarku Archeologicznego. Jubileuszowa edycja odbywa się w szczególnym kontekście – tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

W tym roku obchodzimy tysięczną rocznicę koronacji pierwszego władcy dynastii Piastów, Bolesława Chrobrego przypomniał podczas konferencji prasowej Marcin Magdziński, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Chcielibyśmy uczcić to wydarzenie organizując trzydziesty jarmark archeologiczny, jedno z najstarszych historycznych wydarzeń plenerowych w naszym kraju.

Inscenizacja koronacji i średniowieczne atrakcje

Kulminacyjnym momentem tegorocznej edycji będzie widowisko historyczne. – Inscenizacja koronacji królewskiej przygotowana zostanie na podstawie pontyfikałów – ksiąg liturgicznych zawierających modlitwy, opisy urzędów i ceremonii, w tym właśnie koronacji – zapowiedział Magdziński.

Magdalena Greberska, kierowniczka Rezerwatu, przedstawiła bogaty program: – Będzie też obozowisko podróżne księcia, targ niewolników, działania z zakresu archeologii eksperymentalnej: pokazy brązownika, szkła dmuchanego, średniowieczna apteka. Dodała również, że zwiedzający będą mogli skosztować regionalnych potraw serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kościelca, spróbować wyplatania koszy czy zapoznać się z wynikami najnowszych badań archeologicznych.

Naszym założeniem jest, żeby całe Zawodzie żyło – żeby każde miejsce w tym średniowiecznym grodzie przybliżało nam historię i pokazywało, jak taka koronacja mogła wyglądać. Wiadomo, że w Kaliszu nie koronowano króla, ale chcemy uczcić tysiąclecie koronacji – dodała.

Miasto wspiera, wstęp z Kartą Mieszkańca bezpłatny

Wydarzenie wspierają władze miasta. Jak zaznaczył wiceprezydent Grzegorz Kulawinek:

Otwieramy nową przestrzeń do fantastycznej współpracy z Muzeum Kaliskim. (…) To, co istotne, to włączenie się miasta w obchody – 3-majówka odbędzie się w ramach jarmarku.

Dla dzieci, dla starszych osób – to także powtórka z historii. Na tym nam wszystkim zależy, żeby pokazać to piękne, najstarsze metrykalne miasto w Polsce – dodał wiceprezydent.

Władze muzeum i miasta apelują, by – w miarę możliwości – na wydarzenie przybywać pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Na teren rezerwatu wstęp będzie biletowany, ale 3 maja – w ramach miejskiej majówki – posiadacze Karty Mieszkańca wejdą za darmo.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze