Uczcili Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Przedstawiciele kaliskiego samorządu – na czele z prezydentem Krystianem Kinastowskim i Tadeuszem Skarżyńskim, przewodniczącym Rady Miasta Kalisza, a także organizacji kombatanckich, instytucji i stowarzyszeń oddali hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego.

Tradycyjnie, kwiaty i znicze złożono przy obelisku w Lesie Skarszewskim, poświęconym rozstrzelanym tam 56 żołnierzom AK oraz na mogile zbiorowej ofiar II wojny światowej na cmentarzu na Tyńcu. 
27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. 
“Pamiętamy o tych, którzy oddali życie w imię wolności Ojczyzny. Dzisiaj, w Lesie Skarszewskim i tu na cmentarzu oddaliśmy im cześć. Dziękuję wszystkim delegacjom i pocztom sztandarowym za udział w uroczystości. Przede wszystkim przedstawicielom organizacji kombatanckich oraz młodzieży. Niech pamięć trwa.” – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza. Dzisiaj władze miasta oraz liczne delegacje i poczty sztandarowe spotkały się, by oddać cześć kaliszanom pomordowanym w lesie, w Skarszewie bojownikom antyhitlerowskiego podziemia. W marcu 1944 roku Gestapo dokonało w Kaliszu masowych aresztowań. Wśród aresztowanych byli członkowie Armii Krajowej, właściciele majątków ziemskich i fabryk. 19 stycznia 1945, na dwa dni przed zajęciem Kalisza przez Armię Czerwoną, grupę 56 członków antyhitlerowskiego podziemia rozstrzelano w lesie koło Skarszewa. 

 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter