baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Uczciliśmy Dzień Niepodległości Ukrainy

W sobotę na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Miasto Kalisz reprezentował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Spotkanie rozpoczął wspólny śpiew i modlitwa pod przewodnictwem biskupa Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej. Historię cmentarza i innych nekropolii, na których spoczywają ukraińscy żołnierze, przedstawił historyk Jarosław Syrnyk.

W uroczystości wziął udział także Yurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu, który dziękował za otwartość wobec jego rodaków i pomoc w trudnym czasie wojny.

– Dzisiaj obchodzimy 32. rocznicę niepodległości Ukrainy. 30 lat Ukraina cieszyła się niepodległością. Miała oczywiście wojnę na wschodzie i zabrany Krym, natomiast 1,5 roku temu ta niepodległość została tak naprawdę zagrożona i naród ukraiński tak się zjednoczył, że już po 3-4 miesiącach było wiadomo, ze Rosja tej wojny nie wygra. Nadzwyczaj ważna jest pomoc Polski. Polska przyjęła prawie 2 miliony naszych obywateli. Ukraina bardzo docenia te otwarte serca i tą pomoc. Wielkie podziękowania Miastu. Mamy wspaniałe karty historii. Dzięki takim wysiłkom będziemy mieć wspaniałą przyszłość w Unii Europejskiej, NATO i wygraną wojnę z Rosją – powiedział konsul Yurij Tokar.

Ze społecznością ukraińską był w tym wyjątkowym dniu również Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę tu z Państwem czcić dzień niepodległości. Powtarzamy, że nie ma zwycięstwa bez trudu. Spoglądamy na dumną Ukrainę, która walczy o swoją niepodległość. Z tego miejsca życzymy Wam pokoju, a zarazem jesteśmy dumni z naszego partnerstwa z Kamieńcem Podolskim – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. – 24 lutego otworzyliśmy nie tylko nasze serca, ale i nasze domy. Przyjdzie moment przebaczenia, może pojednania, takie są losy historii, które wielokrotnie się powtarzają. Przyjdzie również taki moment, w którym my jako naród polski staniemy z Wami ramię w ramię, by odbudować wielką Ukrainę.

O swoich ukraińskich korzeniach opowiedzieli kaliszanie, wśród nich prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Kolejnym akcentem święta będzie popołudniowy koncert na terenie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu. Obchody zorganizował ks. Roman Wozniak z greckokatolickiej placówki duszpasterskiej w Kaliszu.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze