baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Uczniowie „Plastyka” zaangażowani w rewitalizację podwórka

Trwa rewitalizacja podwórza przy Parczewskiego 5-6, przylegającego do dawnych murów miejskich. Zaangażowane w realizację zadania są samorząd, mieszkańcy i młodzież szkolna. Przed rozpoczęciem działań przestrzeń podwórza była nieuporządkowana. Brakowało także utwardzonej powierzchni, która umożliwiałaby swobodne przemieszczanie się. Miasto Kalisz podjęło działania związane z modernizacją tego terenu.

W ramach miejskiej inwestycji wykonano utwardzoną ścieżkę. Materiały na te działania pozyskane zostały z prac rozbiórkowych, których dokonano podczas modernizacji ul. Piskorzewskiej. Na podwórku zostanie też wykonany nowy boks na pojemniki do śmieci, co umożliwi ich przysłonięcie, podnosząc tym samym estetykę miejsca. „To modelowy przykład rewitalizacji. Zaangażowani są w nią, oprócz samorządu, uczniowie, mieszkańcy oraz członkowie stowarzyszenia artystycznego. Samo podwórze, przy współpracy różnych środowisk, zostanie modelowo zrewitalizowane, odbetonowane i zamienione w przyjazną, zieloną przestrzeń. A wszystko to przy minimalnych nakładach finansowych” – wyjaśnia prezydent Krystian Kinastowski.

Nad zagospodarowaniem już uporządkowanego terenu pracuje obecnie młodzież z Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielki Ewy Ratajczyk, realizują projekt „STREET ART-MURAL- Miejski ogród” zgłoszony do zeszłorocznej edycji Programu Grantowego Wena, organizowanego przez Fundację Rodziny Staraków. Projekt kaliskiego „Plastyka” został doceniony i wyróżniony. Liceum plastyczne otrzymało na jego realizację grant w wysokości 16 tysięcy złotych. Założeniem projektu jest połączenie sztuki, natury i ekologii. Rezultatem działania będzie mural i miejski ogród, który powstanie na zaadoptowanym na potrzeby projektu podwórku w centrum miasta Kalisza. Interaktywne działanie ma zwrócić uwagę mieszkańców na potrzebę obcowania ze sztuką, a także dbania o środowisko naturalne i tworzenie miejskich ogrodów, które są alternatywą dla tradycyjnych ulic. Projekt wzbogacą warsztaty plastyczne na temat tworzenia muralu, street artu oraz arteterapii, wykłady poświęcone hortiterapii i ekologii. Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza zaprosiło do projektu młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjno- Artystycznych „Te Ka” w Kaliszu.

Młodzież z Liceum Plastycznego przeprowadziła już konsultacje z mieszkańcami kamienicy, przylegającej do podwórka. W ich trakcie uczniowie zebrali informacje na temat ich potrzeb i przyzwyczajeń, aby dostosować do nich podwórko. Obecnie trwają wstępne prace projektowe. O ostatecznym kształcie aranżacji zadecydują sami mieszkańcy kamienicy przy Parczewskiego 5-6. Końcowy efekt zmian zobaczymy latem. Działania uczniów prowadzone są we współpracy z Biurem Rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisza.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze