wszystkie_wiadomosci

Udany pierwszy krok w stronę utrzymania się w lidze

W pierwszym meczu barażowym o grę w Orlen Superlidze kobiet w sezonie 2024/25 AWS Energa Szczypiorno Kalisz pokonał 29-26 (15-7) MTS Żory. Kaliszanki kontrolowały przebieg spotkania przez większą część meczu, jednakże w końcówce MTS zaczął grać skutecznie i zmniejszył stratę do trzech bramek. Spotkanie rewanżowe już w najbliższą środę, o godz. 18:00 w hali Kalisz Arena.

MTS Żory w minionym sezonie Ligi Centralnej Kobiet zajął drugie miejsce w tabeli, wygrywając aż 19 z 22 spotkań. W ostatniej kolejce ligowej przegrał na własnej hali 31-34 z Ruchem Chorzów, a więc niekwestionowanym zwycięzcą drugiego poziomu rozgrywkowego. Natomiast AWS ostatni mecz rozegrał z JKS-em Jarosław i przegrał go 20-22. Mecz ten nie miał większego znaczenia, gdyż było wiadome, że kaliszanki zagrają już w meczu barażowym przed tym spotkaniem.

Pierwsze minuty spotkania niezwykle nerwowe z obu stron. Dużo nieskuteczności, fauli i błędów w rozegraniu. Dobre wejście w mecz zanotowała bramkarka kaliszanek, Izabela Prudzienica. Jednakże to AWS wyglądał dojrzalej i potrafił wykorzystać kontrataki. W 15. minucie podopieczne Pethera Krautmeyera prowadziły już 6-1. Skuteczna była Sylwia Lisewska, wykorzystując m.in. dwa rzuty karne. AWS kontrolował mecz i powiększał swoja przewagę bramkową. W 20. minucie prowadził ośmioma bramkami, aż 11-3. W następnych minutach pierwszej połowy wiele się nie zmieniło, kaliszanki kontrolowały grę i na przerwę schodziły wygrywając 15-7.

Do 42. minuty gra toczyła się „bramka za bramkę” – żadna z drużyn nie potrafiła zdobyć dwóch bramek z rzędu, co działało na korzyść kaliszanek, które utrzymywały ośmiobramkowe prowadzenie (21-13). I wówczas, skuteczność kaliskiego zespołu zatrzymała się na kilka minut, a w tym czasie gospodynie rzuciły cztery bramki i zmniejszyły stratę do zaledwie czterech bramek (21-17). Na szczęście AWS ma w swoich szeregach Sylwię Lisewską, która w trudnych momentach, potrafi rzucić nawet z dziewiątego metra, co uczyniła dwukrotnie w przeciągu dwóch minut. Kaliszanki po kilku słabszych minutach, wróciły do dobrej skutecznej defensywy i w 53. minucie prowadziły 26-19. I gdy wydawało się, że kryzys w AWS-ie został zażegnany, ponownie MTS wykorzystywał wszystkie swoje okazje strzeleckie i na dwie minuty przed końcem było już tylko 27-25. Ostatecznie AWS wygrywa 29-26 i znajduje się w lepszej sytuacji przed środowym rewanżem w Kaliszu.

18 maja 2024, 19:00 – Żory (Hala Widowiskowo-Sportowa)
MTS Żory 26-29 AWS Energa Szczypiorno Kalisz

MTS: 16. Lidia Piotrowska, 22. Daria Opelt – 2. Danielle de Sousa Lira (2), 5. Monika Gruca (1), 7. Olesia Donets (6), 12. Justyna Gembalczyk, 15. Marta Wołczyk (3), 17. Karolina Kanicka (2), 20. Karolina Herian (1), 24. Aleksandra Sójka (8), 25. Julia Pędziwiatr (2), 29. Iga Barska, 52. Wiktoria Opara (1).

AWS: 26. Palina Kukharchyk, 64. Izabela Prudzienica – 2. Katarzyna Pilitowska (1), 3. Oleksandra Zamyshliak, 8. Branka Konatar (4), 10. Karolain Lewandowski, 13. Sylwia Lisewska (9), 17. Kinga Stanisławczyk (1), 18. Daria Miłek, 19. Wiktoria Gliwińska (4), 21. Katarzyna Wilczek (2), 24. Paulina Kucharska (1), 27. Milena Kaczmarek (5), 31. Agnieszka Jałoszewska, 39. Katarzyna Czapracka, 71. Martyna Borysławska (2).