baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„UE to nie odległa Bruksela. To nasz dom” – KOD, KO i Trzecia Droga apelują: „Idźmy na wybory”

W południe odbył się briefing prasowy zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji w ramach profrekwencyjnej kampanii przed wyborami do Europarlamentu. Na konferencji pojawili się członkowie Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. Przedstawiciele ugrupowań skupili się na zaprezentowaniu korzyści wynikających z członkowstwa Polski w Uniii Europejskiej. Wszystko to by przekonać obywateli do zaangażowania się w wybory. 

Michał Witkowski, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji zaapelował do mieszkańców Kalisza by 9 czerwca oddali swój głos. Zaznaczył, że Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa Polaków, i w przypadku zagrożenia jej działanie zapewni państwom członkowskim ochronę. 

Swój apel do mieszkańców skierowali również posłanka Trzeciej Drogi Barbara Oliwiecka, kandydatka do PE oraz radny klubu Koalicji Obywatelskiej Piotr Łuszczykiewicz, kandydat KO do Parlamentu Europejskiego, a także posłanka KO Alicja Łuczak. Barbara Oliwiecka podkreśliła, że nadciągające wybory będą kluczowe jeśli chodzi o kwestię utrzymania Polski w UE. 

Niestety rosną w siłę środowiska polityczne, które w sposób jawny lub ukryty, równie niebezpieczny mówią o wyprowadzaniu Polski z Unii Europejskiej. Dokąd? Kierunek mają jeden, na wschód.

Posłanka stwierdziła, że Polska, która od 20 lat jest członkiem Unii Europejskiej, jest silnym partnerem, który bez kompleksów może zawalczyć o interesy Polaków. Poruszono także kwestię korzyści wynikających z możliwości przekraczania granic państw członkowskich UE i organizowanych programów stypendialnych, umożliwiających podróżowanie po świecie. Możliwośc swobodnego przepływu towaru, usług, brak konieczność płacenia ceł tworzą zupełnie inne warunki dla przedsiębiorców i rolników.

Posłanka Alicja Łuczak zwróciła uwagę, że Polska od 2004 roku otrzymała od UE 261 miliardów złotych, przy wkładzie 85 miliardów. Między innymi z tych pieniędzy zrealizowano liczne rewitalizacje przestrzeni miejskich, szkół czy przedszkoli. 

Odnośnie zmiany waluty ze złotego na euro wypowiedział się Prof. Piotr Łuszczykiewicz, kandydat KO do Parlamentu Europejskiego:

Analizy i symulacje związane z euro trwają od lat i jak wiemy kończą się czasem różnymi rezultatami. Jedno jest pewne. Sami to zapisaliśmy w traktacie, że euro jest punktem dojścia. Pozostaje tylko kwestia kiedy to nastąpi. W sytuacjach kryzysu ekonomicznego, kiedy można manipulować własną walutą i jej wartością wobec euro czy dolara to pozornie na krótką metę przynosi korzyść. Ale co to robi dla tego pieniądza? Jego wartość spada. Tego przecież doświadczyliśmy w chwilach zawieruchy. Euro miało taką wartość jaką ma w tej chwili. Nasze pensje są 40%, 50% niższe niż były przed pandemią i przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze