Umowa na przebudowę ul. Nowy Świat i Częstochowskiej podpisana

Władze miasta podpisały umowę z konsorcjum trzech firm na rozbudowę ulic Nowy Świat i Częstochowskiej w ramach drogi wojewódzkiej nr 450. Wartość inwestycji to prawie 35 mln zł.

Prace obejmą odcinek od Rogatki Wrocławskiej do skrzyżowania ulic Częstochowskiej i Kubusia Puchatka. Jego długość to ponad 2,5 km. Wybudowane zostaną nowe jezdnie, chodniki, miejsca postojowe, zatoki przystankowe i ścieżki rowerowe. Skrzyżowania ulic Nowy Świat, Legionów i Ułańskiej oraz Częstochowskiej i Budowlanych przebudowane zostaną na ronda turbinowe, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Inwestycja obejmuje również budowę odwodnienia i oświetlenia drogi. Ponadto na skrzyżowaniu ulic Częstochowskiej i Kordeckiego pojawi się sygnalizacja świetlna akomodacyjna, czyli dostosowująca się do aktualnego natężenia ruchu.

– To największa w ostatnich latach inwestycja drogowa w Kaliszu. Przebudujemy znaczący fragment ramy komunikacyjnej naszego miasta, aby jeszcze lepiej dostosować go do potrzeb wszystkich uczestników ruchu. Koszt zadania to 34,8 mln zł, ale pozyskaliśmy na nie dofinansowanie w wysokości 27,3 mln zł. To blisko 80% wartości prac budowlanych. Montaż finansowy inwestycji jest więc dla nas bardzo korzystny – powiedział po podpisaniu umowy na realizację prac prezydent Krystian Kinastowski.

Przetarg na wykonanie przebudowy Nowego Światu i Częstochowskiej wygrało, a tym samym realizować będzie, konsorcjum trzech firm: BUD-AN sp. z o.o. z Kalisza (lider konsorcjum), Zakład Budowy Dróg Henryk Mocny z Błaszek (partner I) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe DOMAX Arkadiusz Mika z Boronowa (partner II).

Konsorcjum przeprowadzi roboty we współpracy i przy współfinansowaniu dwóch podmiotów. Razem z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wybuduje kanalizację sanitarną w ulicy Nowy Świat. PWiK finansuje ten element inwestycji kwotą 331 590 zł. Drugi podmiot to Energa Operator S.A. Oddział w Kaliszu, który wnosi 694 841 zł na wykonanie skablowania linii napowietrznej na ulicy Częstochowskiej.

Inwestycja pn. ,,Rozbudowa ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od Rogatki do granicy miasta Kalisza-etap I” realizowana będzie w  ramach: Osi Priorytetowej 5 ,,Transport” Działania 5.1 ,,Infrastruktura drogowa regionu”: Poddziałania 5.1.4 ,,Infrastruktura drogowa regionu w ramach ZIT dla rozwoju AKO” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zapisana w umowie wartość robót budowlanych wynosi 34 828 931,74 zł. Wartość dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020  to kwota 27 265 000,00 zł.

 

Źródło: UM Kalisz, Fot.: Katarzyna Ciupek, Artur Bonusiak

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter