Uniwersytet Dziecięcy: Młodzi badacze odkrywają tajemnice miasta
Miniony tydzień obfitował w Bibliotece Uniwersytetu Kaliskiego w wydarzenia. Jednym z nich było kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Dziecięcego.
Po raz drugi spotkanie odbyło się na Wydziale Nauk Społecznych przy Nowym Świecie. Tym razem uczniowie trzech kaliskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej, Szkoły Podstawowej nr 12 im. Księcia Bolesława Pobożnego oraz Szkoły Podstawowej nr 13 im. Władysława Kościelniaka uczestniczyli w zajęciach poświęconych szeroko rozumianemu miastu. Najpierw młodzi studenci wysłuchali dwóch wykładów: bibliotekarza mgra Marcina Mikołajczyka „Jak powstawały miasta? Od osady do metropolii.” i prof. Uniwersytetu Kaliskiego dr Beaty Wenerskiej, dziekan Wydziału Nauk Społecznych na temat „Co trzeba zmienić w mieście, aby żyło się w nim lepiej?”.
Pełni teoretycznej wiedzy nasi goście zostali podzieleni na trzy grupy, by uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Dr Leszek Szczupak i mgr Janusz Przybył przygotowali zajęcia komputerowe związane z komunikacją w miastach – „Dlaczego w mieście tworzą się korki?”. Dr Katarzyna Mikurenda prowadziła z dziećmi warsztaty: „Promocja dla miasta”, w trakcie których w grupkach wykonano plastyczne projekty promocji miasta. Renata Bieniek, szefowa Działu ochrony środowiska w Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o., przygotowała prezentację i prowadziła dyskusję na temat: „Gdzie lądują twoje śmieci?”. To były niesamowite zajęcia, dzięki którym zarysowała się koncepcja, co zrobić aby w naszym mieście było idealnie.
Tradycyjnie bibliotekarze przygotowali dla młodych naukowców i ich opiekunów smaczny posiłek – słynne już bułki, cieszące się ogromnym uznaniem wśród gości Biblioteki Uniwersytetu Kaliskiego.
Kolejne spotkanie z tego cyklu na Kampusie odbędzie w Mikołajki.
Źródło: Uniwersytet Kaliski