Uniwersytet Kaliski – czy piękny sen się ziści?

Uniwersytet Kaliski to ogromna szansa dla miasta, jak i całego regionu. Jego utworzenie bez wątpienia przyczyniłoby się do dynamicznego rozwoju naszych okolic oraz zatrzymania procesu starzenia się Kalisza. Czy uda nam się spełnić marzenie o uniwersyteckim i tętniącym życiem mieście?

Dziś odbył się briefing prasowy, poświęcony inicjatywie poselskiej w sprawie utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Uniwersytet swoje działanie miałby rozpocząć 1 października 2023 roku, a projekt, zgodnie ze słowami posła Jana Mosińskiego, miałby zostać złożony do laski marszałkowskiej w najbliższych dniach. 

Nie wierzyliście [w sukces – przyp. red.], ale zgodnie z Churchillem wyznaję, że „sukces polega na tym, by iść od porażki do porażki, nie tracąc entuzjazmu”. Wierzę w ludzi, którzy pracują w naszej uczelni, a to przynosi efekty. Nie sądziłem, że osiągniemy to tak szybko, ale potencjał naukowców i dydaktyków przerósł moje oczekiwania – mówił rektor Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła

– Jesteśmy przekonani, że marzenia, które kiedyś były niewyobrażalne mają szansę przekształcić się w rzeczywistość i jeżeli będziemy procedować tę ustawę, kolejny rok akademicki będzie już na Uniwersytecie Kaliskim. Jesteśmy przekonani, że współdziałanie doprowadzi do pozytywnego finiszu – mówiła minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W spotkaniu wziął również udział minister edukacji i nauki – Przemysław Czarnek, który uznaje Kalisz nie za średnie miasto, a „wielkie, z równie wielką historią, najdłuższą w Polsce”. – Moja ojcowizna jest 30 kilometrów stąd, dlatego jestem również obserwatorem wszystkim zmian, które miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. Kalisz zasługuje na miano miasta uniwersyteckiego – mówił minister. Jego zdaniem to dzięki znakomitym postępom Akademii Kaliskiej w ostatnich latach, ministerstwo edukacji i nauki przychyla się do tego pomysłu i będzie wspierać pracę parlamentarzystów po to, by rzeczywiście od 1 października 2023 roku zainaugurował swoją działalność Uniwersytet Kaliski. – Jest to ogromna szansa dla miasta, powiatu i całego regionu – podsumował minister Czarnek.

Sekretarz stanu Jan Dziedziczak w swojej wypowiedzi podkreślał, jak bardzo, jego zdaniem, potrzebne w Kaliszu jest narzędzie do podwyższania jakości życia, a najistotniejszą kwestią jest, by miasto i jego region nie padły ofiarą procesu starzenia się społeczeństwa. – W średnich miastach bardzo dużym wyzwaniem jest, aby nie stały się one miastami małymi. Dzięki procesowi, który wdrażamy, sprawimy, że w Kaliszu zostaną młodzi ludzie – tu będą znajdować pracę, zakładać rodziny, a miasto stanie się miejscem, gdzie harmonia różnych pokoleń będzie zachowana. – zaznaczył. 

Poseł Jan Mosiński podkreślił, że pokłada nadzieje w młodym, zdolnym, kreatywnym i ambitnym społeczeństwie. Mosiński jest pewny, że właśnie ci młodzi ludzie będą mieli możliwość uzyskania odpowiednich kwalifikacji w murach przyszłego Uniwersytetu – tak, abyśmy mogli te brylanty szlifować na poczet Kalisza, jak i całego kraju – powiedział poseł.

Prezydent miasta Krystian Kinastowski powiedział, że akademicki Kalisz to ogromne wyzwanie, które stoi przed naszym miastem. – Wszyscy wiemy, że Uniwersytet w Kaliszu nie powstanie od dotknięcia magiczną różdżką, nawet jeśli jest to różdżka poselska czy ministerialna – zaznaczył. Prezydent podkreślił, że należy spełnić konkretne wymagania i to jest wyzwanie, przed którym dziś stoimy. – Ze swojej strony zapewniam, że kaliski samorząd zawsze będzie wspierał rozwój tej uczelni. Cieszę się, że ta niemoc, która przez wiele lat w Kaliszu była, została przełamana – podsumował włodarz miasta.

Cieszę się, że po tylu latach Kalisz ma tak świetną ekipę, złożoną z parlamentarzystów, samorządowców, a przede wszystkim z całej kadry kaliskiej – dzięki temu jesteśmy w stanie zrealizować to marzenie – podsumował przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński.

Co z kierunkiem lekarskim?

– Jak państwo wiecie, ostateczną zgodę na kierunek lekarski wydaje minister edukacji i nauki – mówił minister Czarnek. Jak zaznaczył Przemysław Czarnek, Akademia Kaliska złożyła „bardzo dobrze napisany wniosek”, który jest obecnie przez nią uzupełniany. – Jestem przekonany, że od kolejnego roku akademickiego Kalisz to będzie również miejsce kształcenia lekarzy – dodawał minister Czarnek.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze